Még ki se vonták az utolsó csapataikat az amerikaiak, de már alakul a tálib uralom.
A tálibok azt állították pénteken, hogy elfoglalták a legfontosabb határállomást Irán felé: a nyugati Herát tartományban lévő Iszlám Kalát, miközben országszerte folytatódott a felkelők támadása.
„Az Iszlám Kala határállomás teljes mértékben a mi ellenőrzésünk alatt áll, és ma újra megnyitjuk” – mondta Zabiullah Mudzsáhid, a tálibok szóvivője.
Iszlám Kala Afganisztán egyik legfontosabb határátkelőhelye, amelyen keresztül a két ország közötti legális kereskedelem nagy része zajlik. A kabuli kormány a Teherán elleni amerikai büntetőintézkedések alól korábban felmentést kapott arra, hogy iráni benzint és gázt importáljon.
Ez a második nagyobb határállomás, amelyet a tálibok elfoglaltak villámháborújuk május eleji kezdete óta, amikor az amerikaiak megkezdték kivonulásuk végső szakaszát a közép-ázsiai országból.
A tálibok elfoglalták Herát tartomány egy másik kulcsfontosságú átkelőjét, a szomszédos Türkmenisztánnal határos, északi Torgundit. A hely kulcsfontosságú tranzitútvonal Afganisztán számára, mivel az ország sok gázt, üzemanyagot és más olajtermékeket importál e szomszédjától is. Torgundi egyúttal az afgán termékek kulcsfontosságú exportútvonala a globális piacokra, köztük Európába.
Az Egyesült Államok hadseregének távozása Afganisztánból augusztus 31-én fejeződik be – jelentette be csütörtökön Joe Biden amerikai elnök, aki szerint ennek ellenére elkerülhető, hogy az ország a tálibok kezére kerüljön.
A múlt hónapban a felkelők elfoglalták a Kunduz városától mintegy 50 kilométerre fekvő Sir Hán Bandart, az Afganisztán és Tádzsikisztán közötti fő határállomást. A heves harcokat követően mintegy ezer afgán katona keresett menedéket Tádzsikisztánban.
Az AFP hírügynökség közölte, hogy a tálibok állítása szerint már az ő kezükben van az afgán területek 85%-a.





Nem hiszem, hogy a mi problémánk lenne. Az USA megpróbált „demokráciát” exportálni, nem jött be.
Nehéz eldönteni, hogy Joe Biden már annyira leépűlt-e szellemileg, hogy el is hiszi amit mondott vagy csak gátlástanaul hazudott amikor azt nyilatkozta, hogy szerinte elkerülhető, hogy Afganisztán a tálibok kezére kerüljön.
A téma kapcsán elmerengten azon, hogy az afgánok sorsa sokban hasonlit a gázai és a west banki arabok sorsához, mivel – a milliárdos összegű amerikai és nemzetközi segélyek ellenére – mindkét területen elszalasztották a kinálkozó alkalmakat a fejlődésre és a pozitiv változások kieszközölésére. Igy sajnos még csak kilátásuk sincs a normalitásra, valamint a lakosság számára jobb élet és biztonsági körülmények megteremtésére.
Nehéz eldönteni, hogy Joe Biden már annyira leépűlt-e szellemileg, hogy el is hiszi amit mondott vagy csak gátlástanaul hazudott amikor azt nyilatkozta, hogy szerinte elkerülhető, hogy Afganisztán a tálibok kezére kerüljön.
A téma kapcsán elmerengten azon, hogy az afgánok sorsa sokban hasonlit a gázai és a west banki arabok sorsához, mivel – a milliárdos összegű amerikai és nemzetközi segélyek ellenére – mindkét területen elszalasztották a kinálkozó alkalmakat a fejlődésre és a pozitiv változások kieszközölésére. Igy sajnos még csak kilátásuk sincs a normalitásra, valamint a lakosság számára jobb élet és biztonsági körülmények megteremtésére.
A WEGEREDMENY NEM KETSEGGES…
Már csak azért sem „kétsegges”, mivel egy seggel nem lehet két lovat megűlni.