Beni Ganz védelmi miniszter Lloyd Austin amerikai védelmi miniszterrel és Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadóval találkozik. „Ez egy jó befektetés lesz az amerikai nép számára” – mondta Lindsey Graham amerikai szenátor.
Beni Ganz védelmi miniszter csütörtökön Washingtonba érkezik, hogy 1 milliárd dollár védelmi segélyt kérjen – mondta Lindsey Graham amerikai szenátor kedden a Fox and Friends műsorában. A hírről az Israel Hayom is beszámolt.
Ganz találkozik Lloyd Austin amerikai védelmi miniszterrel és Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadóval.
A Fox News szerint izraeli tisztviselők elmondták, hogy a segélypénz célja a Vaskupola elemeinek feltöltése és a légierő számára lőszerek – konkrétan lézerirányítású bombák – beszerzése.
Ganz washingtoni látogatása során az iráni atomalkuról, a gázai tűzszünetről és az újjáépítési erőfeszítésekről, valamint a libanoni helyzetről is tárgyalni fog.
„Az izraeliek csütörtökön 1 milliárd dolláros segélykérelmet fognak benyújtani a Pentagonhoz a Vaskupola-elemek feltöltésére. Ez egy jó befektetés lesz az amerikai nép számára. Biztosítani fogom a Szenátusban, hogy megkapják a pénzt”
– mondta Graham a Foxnak egy nappal azután, hogy Izraelben találkozott Netanjahuval és Ganz-cal.
Hétfőn eközben Ganz elhatárolódott az IDF vezérkari főnökének, Aviv Kochavi altábornagynak a megjegyzéseitől, miszerint a Falak Őrzői hadművelet során bombáztak egy magas épületet Gázában, amely az Associated Press irodájának és más hírügynökségeknek valamint a Hamász „elektronikus hadviselés” központjának adott otthont, mondván, a megjegyzéseket nem szó szerint kellett érteni.
A 12-es csatorna honlapján a hétvégén megjelent cikkben Kochavit idézve úgy fogalmaztak, hogy „az épületet igazságosan pusztították el”, és „egy grammnyi megbánást” sem érzett.
A cikk azt állította, hogy a Hamász terrorcsoport az al-Dzsalaa-torony különböző emeleteit „jelentős elektronikus hadviselésre” használta, amelynek célja az izraeli légierő GPS-kommunikációjának megzavarása volt.
A cikk aztán azt állította, hogy Kochavi azt mondta „egy külföldi forrásnak”, hogy az AP újságírói minden reggel az épület bejáratánál lévő kávézóban fogyasztottak a Hamász elektronikai szakértőivel, akár tudtak róla, akár nem.
Az AP „nyilvánvalóan hamisnak” nevezte a megjegyzéseket, megjegyezve, hogy „még csak kávézó sem volt az épületben”.
Kochavi megjegyzéseiről kérdezve Ganz külföldi újságíróknak azt mondta, hogy a katonai főnök csak átvitt értelemben beszélt.
„Amikor a vezérkari főnök erről beszélt, a hangulatot próbálta ábrázolni, nem a tényleges eseményeket”
– fogalmazott Ganz.
Ganz ismét azt állította, hogy „volt Hamász infrastruktúra az irodákban, amelyek ebből az épületből működtek”.
Arra a kérésre, hogy válaszoljon Ganz megjegyzéseire, az IDF szóvivői irodája szintén azt mondta, hogy Kochavi kijelentései képletesen értendők.
„Soha nem állították, hogy az AP újságírói tudatosan érintkeztek volna a Hamász munkatársaival. Éppen ellenkezőleg, a Hamász tevékenységének jellegéből adódóan az AP újságíróinak nem volt módja tudni, hogy annak személyzete az épületben tartózkodik” – közölték.
„A vezérkari főnök elmagyarázta egy ilyen találkozás lehetséges körülményeit, amikor a Hamász terrorszervezet beágyazza magát a polgári lakosságba, és polgári épületeket használ katonai célokra”
– áll a közleményben.
Az IDF egy órát adott az épületben tartózkodóknak az evakuálásra a május 15-i légicsapás előtt. Senki sem sérült meg, de a magas házat a földdel tették egyenlővé.
Ganz elmondta, hogy Izrael megosztotta értesüléseit az amerikai kormánnyal. Jelezte azonban, hogy országának nem áll szándékában nyilvánosságra hozni az információkat, mondván, nem kívánja felfedni forrásait.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.