Antony Blinken amerikai külügyminiszter keddi rámalláhi látogatásán bejelentette, hogy országa újranyitja konzulátusát a palesztinok számára Izrael fővárosában, és támogatásáról biztosította a Palesztin Hatóságot – jelentette a The Times of Israel című, angol nyelvű izraeli hírportál.
Antony Blinken megbeszélést folytatott Rámalláhban a Palesztin Hatóság elnökével, Mahmúd Abbásszal. Az amerikai diplomácia vezetője bejelentette: az Egyesült Államok értesíteni fogja Izraelt arról a szándékáról, hogy újranyitja jeruzsálemi konzulátusát a palesztinok számára.
Az amerikai külügyminiszter fontos lépésnek nevezte a képviselet ismételt megnyitását, s közölte, hogy az Egyesült Államok ellenzi az igazságos, tartós béke kilátásait aláásó, egyoldalú lépéseket, legyen szó a zsidó telepesek tevékenységéről, házrombolásról, területek annektálásáról, erőszakra buzdításról vagy terrorcselekményeket elkövető személyeknek adott pénzügyi támogatásról.
„Ahogy Abbász elnöknek is elmondtam, azért vagyok itt, hogy hangsúlyozzam az Egyesült Államok kormányának elkötelezettségét a Palesztin Hatósággal fenntartott kapcsolatok mellett”
— hangsúlyozta Blinken.
Bejelentette továbbá, hogy Joe Biden amerikai elnök kormánya 75 millió dollár többlettámogatást kér a kongresszustól a palesztinok megsegítésére, és 5,5 millió dollárt nyújtanak azonnali segítségnyújtásra az Izrael és a Gázai övezetet uraló iszlamista Hamász szervezet közötti, közelmúltbeli összecsapások kárainak helyreállítására, valamint 32 millió dollár további humanitárius segélyt küldenek.
Blinken megígérte Abbásznak azt is, hogy a nemzetközi közösség 1,5 millió adag koronavírus-vakcinát biztosít a palesztinok számára, akiknél mindeddig nem kezdődött széles körű oltási kampány. A ciszjordániai palesztin lakosságnak csak 11, a gázaiaknak pedig 2 százaléka kapott már legalább egy dózis vakcinát.
„Köszönjük az Egyesült Államoknak a Palesztin Hatóság számára nyújtott támogatását”
— fogalmazott Abbász.
„Reméljük, hogy a jövőben számos, az Egyesült Államok és a közel-keleti kvartett (az Egyesült Államok, Oroszország, az Európai Unió és az ENSZ) vezette diplomáciai tevékenységet láthatunk, amelynek nyomán igazságos, átfogó, a nemzetközi jogon alapuló megoldást érhetünk el”
— tette hozzá a palesztin elnök.
Blinken Izraelből utazott a Palesztin Hatóság központjába, Rámalláhba, miután Jeruzsálemben támogatásáról biztosította Izraelt, és egyúttal hangsúlyozta a Gázai övezet újjáépítésének fontosságát is. Az amerikai politikus Jeruzsálemben ugyanakkor azt is hangoztatta: Washington elkötelezett Gáza újjáépítése mellett, de majd úgy nyújt segítséget, hogy a Gázát irányító iszlamista Hamász ne részesüljön a támogatásból.
Az amerikai külügyminiszter csütörtökig tartózkodik a térségben: Rámalláh után Kairóban Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnökkel és Ammánban pedig Abdalláh jordán királlyal folytat tárgyalásokat.





„Az amerikai külügyminiszter … közölte, hogy az Egyesült Államok ellenzi … legyen
szó a …terrorcselekményeket elkövető személyeknek adott pénzügyi támogatásról.”
Akkor az EU reszkessen, mert az általa folyósitott milliárdok jelentős része ilyesmire megy.
Viszont reszkethet az USA jelenlegi kormánya és a Kongresszus is (ami ezáltal önmagát ellenzi), ha megszavazzák a most beharangozott milliós segélyeket, hasonló okból.
Gyakorlatilag mindig is egy nagy ostobaságnak tartottam annak kierőszakolását, hogy az USA Jeruzsálemben nyisson nagykövetséget. Gyakorlatilag mindez igazolódott, mert most majd minden eddig tartózkodó állam direkt odahelyezi külképviseletét, hogy még egy pofont adjon az izraeli vezetésnek. Ráadásul, ha mégis megalakul a Lapid-féle trágyadomb-kormány, amibe muzulmán pártot is bevenne „ez”, akkor kerülne csak igazán bajba Izrael…
Gyakorlatilag mindig is egy nagy ostobaságnak tartottam annak kierőszakolását, hogy az USA Jeruzsálemben nyisson nagykövetséget. Gyakorlatilag mindez igazolódott, mert most majd minden eddig tartózkodó állam direkt odahelyezi külképviseletét, hogy még egy pofont adjon az izraeli vezetésnek. Ráadásul, ha mégis megalakul a Lapid-féle trágyadomb-kormány, amibe muzulmán pártot is bevenne „ez”, akkor kerülne csak igazán bajba Izrael…