Az Izrael és a Hamász közelmúltbeli összecsapásainak első két napját vizsgáló tanulmány kimutatta, hogy az izraeli légicsapások által okozott áldozatok több mint 70%-a a fegyveresek közül került ki, és hogy az összes halálos áldozat 21%-át a Hamász rakétái okozták — írja a The Algemeiner.
A Meir Amit Hírszerzési és Terrorizmus Információs Központ (ITIC) által pénteken közzétett előzetes tanulmány a Gázai övezetben május 10. és május 12. között megölt 74 palesztin nevét és személyazonosságát elemezte a különböző palesztin források – köztük a Hamász – halálhírei alapján.
A csoport által a halálos áldozatokról készített elemzésből kiderült, hogy 16-an a Hamász által kilőtt, de Gázában landoló rakéták következtében haltak meg. A halálos áldozatok között volt két Fatah-ügynök, hét ismeretlen civil-kombatáns státuszú személy és hét kiskorú.
A fennmaradó 58 halálos áldozat közül, amelyeket izraeli csapások okoztak, 42-t terrorista aktivistaként azonosítottak; az aktivisták között 30 Hamász-aktivista, 8 Fatah-aktivista és 3 Palesztin Iszlám Dzsihád (PIJ) aktivista volt. A további 16 halálos áldozat között hat ismeretlen civil-kombattáns státuszú személyt, kilenc nőt vagy kiskorút, valamint egy 67 éves férfi civil személyt tartottak nyilván.
Az eredmények azt mutatják, hogy
„a Gázában a konfliktus első két napján izraeli támadások következtében meghaltak közül mintegy kétharmaduk terrorista volt, és hogy a Gázában e két napon életüket vesztett civilek közül sokakat palesztin tűz talált el”.
„A teljes körű kutatás még folyamatban van” – mondta Yossi Kuperwasser dandártábornok, az ITIC igazgatója a The Algemeinernek.
A listán a megölt fegyveresek között szerepelt Jamaa Tahla, a Hamász kiberparancsnokságának vezetője; Jamal Zebeda, a Hamász rakétafejlesztésért felelős projektvezetője; Bassem Issa, a Gázai Városi Brigád 2017 óta működő parancsnoka és a város magas rangú katonai tisztviselője; valamint Hazem Al-Khatib, a Hamász mérnöki és gyártási részlegének vezetője.
A tanulmányt azt követően tették közzé, hogy Izrael és a Hamász május 21-én kétoldalú tűzszünetet kötött, amely véget vetett a 11 napja tartó rakétatűznek és erőszaknak. A május 10-én kezdődött, Falak Őre elnevezésű hadművelet során a Hamász mintegy 4340 rakétát lőtt ki a Gázai övezetből Izrael felé, amelyek közül 640 magában a Gázai övezetben csapódott be. Válaszul Izrael összesen 1600 katonai célpontra mért csapást, köztük 340 rakétaindító állomásra valamint több mint 60 mérföldnyi földalatti terroralagutat semmisített meg a Gázai övezetben.
Az ellenségeskedések 12 izraeli, köztük az Izraeli Védelmi Erők (IDF) egy katonájának életét követelték. A Hamász vezette gázai Egészségügyi Minisztérium szerint mintegy 250 palesztin halt meg az izraeli támadások következtében. A gázai minisztérium a halott nők és gyermekek számáról szóló szelektív információkon túl nem közöl konkrétumokat, és nem tesz különbséget megölt civilek és harcosok között.
„Ezúttal még kevesebb gázai övezeti forrás (az Egészségügyi Minisztérium és a terrorszervezetek) hozta nyilvánosságra a terrorista ügynökök halálát, mint a korábbi műveletek során. Kivéve azokat a vezető aktivistákat, akiknek haláláról hivatalos közleményeket tettek közzé azon militáns csoportok nevében, amelyekhez tartoztak”
— állapította meg az ITIC tanulmánya.
„A Hamász vezetése azt a hamis benyomást próbálja kelteni, hogy a megöltek túlnyomó többsége ártatlan civil volt. A gázai Egészségügyi Minisztérium a bejelentésekben és a kiadványaiban a megölt nők, gyermekek és idősek számát hangsúlyozza, és a korábbiakkal ellentétben nem tesz közzé részletes listákat, amelyek tartalmazzák neveiket. A közösségi hálózatokon és az arab média csatornákon ugyanezen okból a megölt terrorista ügynökök nagy része ’civilként’ szerepel”.
Az ITIC elemzése palesztin forrásokon, fényképeken, közösségi médiás méltatásokon és palesztin csoportok hivatalos hírfolyamain alapul. A tanulmány példaként a gázai székhelyű Al Mezan Emberi Jogi Központ információit idézte, amely arról számolt be, hogy május 10-én 18 óra 10 perckor egy gránát csapódott be Attallah Almasri házába Beit Hanoun városában, megölve nyolc palesztint, köztük hat gyermeket, és megsebesítve további 18-at, köztük 10 gyermeket. Az Al Mezan Központ nem tulajdonította az esetet izraeli légicsapásnak.
Május 10-én az összecsapásokat az váltotta ki, hogy a Hamász rakétákat lőtt ki Jeruzsálem felé, miután lejárt az este 6 órai „ultimátum”, amely arra szólította fel Izraelt, hogy vonja ki a biztonsági erőket a Templomhegyről és engedje szabadon a palesztin foglyokat. Egy izraeli biztonsági tisztviselő szerint a Gázában röviddel a jeruzsálemi támadások után meghalt civilek halálát sikertelen Hamász-rakéták okozták, amelyeknek felrobbanása még azelőtt történt, hogy Izrael órákkal később megkezdte a megtorló légicsapásokat a terrorcsoport ellen.
Az ITIC szerint, mivel az izraeli hadsereg az ellenségeskedések során rakéták vagy gránátok helyett egyéb lövegeket használt, feltételezhető, hogy a május 10-i támadás terrorszervezeteknek tulajdonítható.
Bassem Eid palesztin emberi jogi aktivista szerint a Gázai övezetben legalább 50 palesztin halt meg a Hamász sikertelen rakétatámadásai következtében, és 150 harcos halt meg a 11 napig tartó összecsapások során. Az izraeli hadsereg 200-ra becsülte a fegyveresek halálos áldozatainak számát.
„A különböző források, köztük a gázai Egészségügyi Minisztérium és a palesztin civil szervezetek vagy emberi jogi csoportok által készített statisztikák és jelentések többségében nem tesznek különbséget az áldozatokról szóló jelentéseikben civilek és katonák között”
— mondta Eid a The Algemeinernek.
„Megvan a saját agendájuk, és ez nem egy humanitárius agenda. Ezek a források egyetlen palesztin halálát sem jelentették gázai rakéták által”.