Irán és az Egyesült Államok közel áll ahhoz, hogy rendezze a két ország közötti vitás ügyeket Teherán nukleáris programjával kapcsolatban – jelentette ki csütörtökön Haszan Róháni iráni elnök, hat héttel a bécsi, közvetett tárgyalások kezdete után.
„A megállapodás többé-kevésbé készen van, már csak néhány részletet kell megoldani” – mondta Róháni.
Mint közölte, már sikerült dűlőre jutni az iráni jegybankkal, az iráni olajexporttal és hajózási ágazattal szembeni szankciók feloldásáról. A 2015-ös iráni atomalku öt partnerországa mind egyetértésben van ezzel kapcsolatban – húzta alá az iráni állami televízióban.
Az atomalkuhoz való visszatérést célzó, közvetett tárgyalásokat vezető Enrique Mora európai uniós tisztségviselő szerdán, a tárgyalások legutóbbi fordulóját követően úgy nyilatkozott: „egészen biztos” abban, hogy megállapodás születhet az ügyben.
Mihail Uljanov, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséghez (NAÜ) akkreditált orosz nagykövet pedig a Twitteren azt írta: „karnyújtásnyira” van egy egyezmény.
A tárgyalások május 7-től folytatódtak Bécsben, a megállapodás részes feleinek – Irán, Oroszország, Kína, Franciaország, Nagy-Britannia és Németország – képviselői egy luxusszállodában találkoztak, miközben az Egyesült Államok képviselői egy közeli hotelben szálltak meg. Irán visszautasította a közvetlen tárgyalásokat az Egyesült Államokkal. A tárgyalások következő fordulóját a következő héten tartják.
Néhány hete Joe Biden amerikai elnök azt mondta a Moszad igazgatójának, Yossi Cohennek, hogy a tárgyalások során még hosszú út áll előttük a megállapodás eléréséig. Magas rangú izraeli tisztviselők a múlt héten Washingtonban jártak, hogy kifejezzék a 2015-ös nukleáris megállapodáshoz való esetleges visszatéréssel kapcsolatos aggodalmaikat.