Egy felmérés válaszadói szerint Amerika nagyobb veszélyt jelent a demokráciára, mint Kína

A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

Az ötvenhárom ország csaknem ötvenezer megkérdezett polgára összességében az Egyesült Államokat veszélyesebbnek ítélte meg a demokratikus viszonyokra nézve, mint a Kommunista Párt irányította Kínai Népköztársaságot.

A világ három nagyhatalma közül a lengyelek nem meglepő módon Oroszországot tekintik a demokrácia szempontjából a legnagyobb fenyegetésnek – derül ki a felmérésből.

Ötvenhárom országból kérdeztek meg csaknem ötvenezer embert a „The Alliance of Democracies Foundation”, azaz a Demokrácia Szövetségesei Alapítvány megbízásából – írja a Mandiner.

A világméretű tanulmány egyik legmegdöbbentőbb eredménye azt sugallja, hogy az 53 megkérdezett országban a válaszadók csaknem fele (44%) úgy ítéli meg, hogy az USA befolyása veszélyezteti a demokráciát az adott országban

– derül ki a Guardian cikkéből, amelyet a Mandiner ismertet. Kínát (38%) és Oroszországot (28%) világszerte kisebb veszélynek tekintik a demokráciára. A felmérésből kiderül, hogy Pakisztánban, Indiában, a Fülöp-szigeteken, Tajvanon és Dél-Koreában gondolják a leginkább úgy, hogy az Egyesült Államok fenyegetést jelent a demokráciára.

A megkérdezett 53 ország közül az USA-t 42 országban nagyobb veszélynek tekintik a demokráciára, mint Kínát.

Csak öt ország (Ukrajna, Irán, Lengyelország, Venezuela és Magyarország) tekinti az orosz befolyást nagyobb fenyegetésnek, mint Amerikát. A világ három nagyhatalma közül a lengyelek nem meglepő módon Oroszországot tekintik a demokrácia szempontjából a legnagyobb fenyegetésnek. Ugyanakkor meglepő eredmény, hogy a lengyelek negatívabban értékelik Amerika demokráciára gyakorolt hatását, mint Kínáét – jegyzi meg a Mandiner.

Hozzáteszik, hogy az Egyesült Államok globális befolyásának felfogása szinte minden megkérdezett országban javult Joe Biden megválasztását követően, de a legnagyobb módon Németországban és Kínában. Csak nyolc országnak van negatívabb véleménye az Egyesült Államok 2021-es befolyásáról, mint tavaly volt: magának az USA-nak, Oroszországnak, Izraelnek, Nigériának, Dél-Afrikának, Ausztráliának, Norvégiának és Lengyelországnak – emeli ki a Mandiner beszámolója.

Kína egyre ellenségesebb, de katonai konfrontáció senkinek sincs érdekében

Az amerikai külügyminiszter szerint Kína agresszívabb és egyre ellenségesebben viselkedik, de nem akar katonai konfrontációt.

“Egy felmérés válaszadói szerint Amerika nagyobb veszélyt jelent a demokráciára, mint Kína” bejegyzéshez 3 hozzászólás

  1. Keverik a szezont a fazonnal, mert az, hogy valamely ország befolyása nő egy másikra nem teljesen egyezik meg azzal, hogy veszélyt jelentene az ottani demokráciára, még kevésbé, hogy ellenséges lenne vele szemben, de ezt most részletezzük. A lényeg, hogy Kína – az USA-val, a Szovjetunióval, vagy akár a náci Németországgal ellentétben – sose mondta, hogy az ő politikai rendszere a legjobb, és azt mindenkinek át kell vennie, valamint a saját világképét sem akarta ráerőltetni senkire – ez utóbbi talán fontosabb mint az első, – de azt is mondhatnánk, hogy Kínának sose volt globális projektje, és most sincs, ezért nem lesz a világ vezető hatalma akkor sem, ha gazdaságilag tovább fog terjeszkedni. A globális pénzügyi rendszer szekértolóinak volt ilyen (finintern, New York), a kommunistáknak szintén (komintern, Moszkva), a kereszténységnek ugyancsak (Vatikán), de a zsidóknak is (London), a kínaiaknak viszont nem, és valószínűleg nem is lesz.

    Ezért az a kérdés, hogy Kína veszélyt jelenhet-e a demokráciára nem igazán értelmes, azzal együtt hogy gazdasági túlsúlya révén természetesen erősen befolyásolhatja egy adott ország politikai vezetésének döntéseit. Ha ez lenne az a veszély, ám legyen, de ilyen amióta világ a világ mindig volt, és lesz is, ugyanakkor ez nem feltétlenül jelenti, hogy Kína meg akarja változtatni egy adott ország társadalmi berendezkedését. Csöndben jegyzem meg, hogy ez azért is álkérdés – amit a felmérés eredménye pontosan tükröz – mert a nyugati politikai rendszer fokozatosan konvergál a kínaihoz, ami az USA-ban és másutt most zajló változásokon keresztül jól nyomonkövethető, de amihez Kínának vajmi kevés köze van, sokkal inkább a fininternből most már kihátrálni próbáló, és a hatalmát átmenteni igyekvő háttérerőknek.

  2. …”A lényeg, hogy Kína – az USA-val, a Szovjetunióval, vagy akár a náci Németországgal ellentétben – sose mondta, hogy az ő politikai rendszere a legjobb, és azt mindenkinek át kell vennie, valamint a saját világképét sem akarta ráerőltetni senkire „…

    Hogy ki miről beszél, és miről hallgat, az a fő kérdés. Másrészt:…” Kínának sose volt globális projektje,”…A Covid pl. egy „balul sikerült” globális projekt. Szóval megint csak elővetted a tudálékoskodó, szofizmagyártó készüléket…