Éjfélkor lejár Benjamin Netanjahu 28 napos kormányalakítási megbízatása – emlékeztetett az izraeli média kedden.
12 év után ellenzékbe kerülhet a Netanjahu vezette jobboldali Likud párt, ha a Netanjahut ellenző, és erősen megosztott tábornak a következő hetekben sikerül a Likud nélkül koalíciós kormány felállítania.
Netanjahu a március 23-i, két éven belül negyedik parlamenti választások után kezdett tárgyalásokat a többi jobboldali párttal, majd négy héttel ezelőtti felkérése óta hivatalosan is megpróbálta tető alá hozni újabb koalícióját, de mindeddig sikertelenül.
A választásokon ugyanis csak 58 mandátumot szereztek a Knesszet 120 helyéből a miniszterelnökségét elfogadó jobboldali és vallásos pártok, melyek közül a Vallásos cionisták nevű, szélsőségesen jobboldali párt nem fogadja el a Raam nevű, és Netanjahu kormányfői szerepe ügyében semleges, muzulmán hagyományőrzőző arab párt koalíciós részvételét, sőt külső támogatását sem, és ezért Netanjahu nem képes a Raam segítségével 61 fős, kormányzati többséget szerezni.
Benjámin Netanjahu hétfőn olyan rotációs kormányzást ajánlott a hét mandátumot szerző Naftali Bennetnek cserébe csatlakozásáért Jobbra (Jamina) nevű pártjával, amelyben elsőként Bennet lehetne egy évig a miniszterelnök, de a Jobbra elnöke visszautasította az ajánlatot arra emlékeztetve a kormányfőt, hogy pártja csatlakozása esetén sincs meg a kormányalakításhoz szükséges többsége.
Rivlin az eddigi sikertelen kormányalakítási próbálkozások után elvileg újabb két hetet adhat Netanjahunak, vagy felkérhet egy másik miniszterelnök-jelöltet, vagy átadhatja a kormányalakítás a Knesszetnek, ahol a már felkértek kivételével bármely képviselő megpróbálkozhat koalíció létrehozásával, ha legalább 61 képviselő aláírásával támogatja ebben.
Ha senki sem lesz képes negyedszer sem a kormány megteremtésére, akkor ismét, ötödször is választásokat írnak ki Izraelben várhatóan ősz elejére.
A Háárec című újság honlapjának értesülése szerint Reuven Rivlin államelnök csak szerdán dönt az esetleges újabb kormányalakítási megbízatásról, és valószínűleg Jaír Lapidot, a Van Jövő (Jes Atíd) nevű centrista párt vezetőjét nevezi meg kormányfő-jelöltnek.
Egyelőre nem világos, hogy Lapid képes lesz-e végrehajtani ezt a a feladatot. Korábban ő is fölajánlotta Bennetnek csatlakozásáért a rotációs kormányzást, amelyben Bennet lenne az első kormányfő, és már napok óta intenzív háttértárgyalások folynak a 30 képviselői helyével a legtöbb mandátumot szerző párt, a Likud nélküli kabinet irányelveiről és a tárcák elosztásáról.
Ha Netanjahu éjfélig nem tud koalíciót létrehozni, akkor a következő időszakban várhatóan megpróbálja megakadályozni riválisainak hasonló lépéseit. Ha Lapidnak sem sikerül a kabinet felállítása, akkor az izraeli törvények szerint a leköszönő kormány átmeneti kormányként hivatalban marad Netanjahuval az élén a parlamenti választásokig, majd az új kormány megalakulásáig. Ebben az esetben Netanjahu az átmeneti kormány vezetőjeként folytathatná a bírósági ügyét korrupciós perében, és elvileg esélye lehet rá, hogy ősszel az ötödik választások többséget szerezzen.