Erről a Pfizer gyógyszeróriás vezérigazgatója, Albert Bourla beszélt az amerikai CNBC televízióban.
A gyógyszergyár, amely a német BioNTech gyógyszergyártóval közösen fejlesztette ki az Egyesült Államokban engedélyezett első koronavírus-vakcinát, márciusban megkezdte az 1. fázisú klinikai vizsgálatokat az új vírusellenes terápia tesztelésére.
„Ha a klinikai vizsgálatok jól sikerülnek, és az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala jóváhagyja, a gyógyszer az év végéig forgalomba hozható lesz az Egyesült Államokban” – mondta Bourla.
A PF-07321332 nevet viselő új gyógyszer proteáz inhibitor, amely megakadályozza a vírus szaporodását a sejtekben.
A proteázgátlók hatékonyak más vírusos kórokozók, például a HIV és a hepatitis C vírus kezelésében, mind önmagában, mind más vírusellenes szerekkel kombinálva.
Ugur Sahin, a BioNTech laboratórium vezetője szerdán elmondta, hogy „bízik” az indiai változat elleni oltás hatékonyságában.
A BioNTech és a Pfizer már több mint 30 variánson tesztelte vakcináját, minden alkalommal legalább „elegendő immunválaszhoz jutva” – tette hozzá Sahin.
A szérumhoz azonban emlékeztetőre van szükség, a második injekció után hat és kilenc hónappal, majd ezt követően „12-18 havonta”.