Athén: a török parti őrség hajói kísértek migránsokkal teli bárkákat görög felségvizekre

A török parti őrség az Égei-tenger keleti részén „több provokációt” is elkövetett pénteken, hajói migránsokkal teli bárkákat kísértek, illetve próbáltak görög felségvizekre kényszeríteni – közölte a görög parti őrség.

A tájékoztatás szerint három ilyen eset is történt a nap folyamán. A történtekről egy videófelvételt is közzétettek, amelyen az egyik török járőrhajó manővere látható, amint nagy sebességgel  megközelít egy görög járőrhajót.

Nótisz Mitarákisz görög bevándorlásügyi miniszter felszólította Törökországot, hogy hagyjon fel az ilyen „szükségtelen provokációkkal” és tartsa tiszteletben az EU-török migrációs egyezményt.

A görög parti őrség beszámolója szerint török járőrhajók gyakorlatilag kíséretet nyújtottak a menedékkérők bárkáinak a görög tengeri határig Leszbosz szigetének térségében. A görög hatóság megakadályozta, hogy a migránsok bárkái görög felségvizekre jussanak, mire a török hajók végül fedélzetükre felvették és visszavitték az illegális bevándorlókat.

Mitarákisz péntek délben közölte, hogy kétségtelen, a migránsok a török partokról indultak. Hozzátette, hogy mivel a török hatóságok támogatását élvezték, ezért nem is bajba jutott emberekről volt szó.

Törökország a 2016 márciusában kötött migrációs megállapodásban ígéretet tett az Európai Uniónak, hogy egy hatmilliárd eurós segélyért cserébe segít megfékezni a közösség felé tartó menekültáradatot, és visszafogadja az EU-ba török területről illegálisan bejutott migránsokat. Az EU ennek fejében azt ígérte, hogy minden egyes visszaküldött migráns helyett befogad egy jogszerű szíriai menedékkérőt.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) szerint az év eleje óta 777 menedékkérő érkezett tengeri, 764 pedig szárazföldi úton Görögországba és ezzel az Európai Unió területére.

Borítókép: Wikimedia/ 2019, haiti migránsokat megállítja a partiőrség Afrika partjaitól 46 kilométerre. 

Európa attól fél, hogy háború lehet a görög-török földgázvitából

Míg a németek, a franciák és az olaszok is egyértelműen a görögök mellett állnak, az unió több országa inkább a párbeszédet szorgalmazná.