A leletek közt vannak Náchum és Zechária próféták könyveinek részletei, a világ legrégebbi fonott kosara, egy gyermek 6 ezer éves mumifikált teteme és érmék a Bár Kochba féle forradalom idejéről – írja a Times of Israel.
A ritka felfedezés során mintegy kéttucat 2000 éves bibliai tekercsdarabot tártak fel a Júdeai sivatagi barlangokban. Az újonnan felfedezett tekercstöredékek Náchum és Zechária próféták könyveinek görög fordításai az ún. tizenkét kis próféta könyvéből. Csak Isten neve van héberül írva a szövegekben.
A 20 egyedi töredéket a Nahal Hever-i úgynevezett Borzalom-barlangban találták, amely körülbelül 80 méterre van egy szikla alatt. Az Izraeli Régészeti Hatóság sajtóközleménye szerint a barlangot azért hívják Borzalom-barlangjának, mert oda „szűk bejárata miatt rendkívül veszélyes lejutni”.
A kis próféták könyveinek „új” tekercstöredékeivel együtt a csapat feltárt egy tízezerötszáz éves tökéletesen állapotban lévő fonott kosarat – a világ legrégebbi teljesen megmaradt kosarát, és egy 6000 éves mumifikált gyermekcsontvázat, egy takaróba csavarva.
Az Izraeli Régészeti Hatóság 2017 óta vezeti azt a példátlan feltárást, mely az egész Júdeai-sivatagban található barlangokból származó ősi tárgyakat igyekszik megmenteni a területen elterjedt fosztogatások ellen, miután 70 évvel ezelőtt a beduin pásztorok által a Holt-tengeri tekercsek után sokan igyekeznek jó pénzre szert tenni a sivatagban talált leletek után.
„A csapat kivételes bátorságot és odaadást mutatott ezekben a rendkívül veszélyes barlangokban, elviselve a vastag és fojtogató port és felbecsülhetetlen értékű leletekkel tért vissza” – mondta a mentési akciót vezető Izrael Hasszon, a régészeti hatóság igazgatója.
„Komoly erőforrásokat kell elkülöníteni ennek a történelmileg fontos műveletnek befejezéséhez. Gondoskodnunk kell arról, hogy az esetleges kincsvadászok előtt rábukkanjunk a fontos leletekre e barlangokban”– mondta Hasson.
„Évekig üldöztük a fosztogatókat. Végül úgy döntöttünk, hogy megelőzzük a tolvajokat, és megpróbáljuk megtalálni a leleteket, mielőtt eltávolítanák őket a földről és a barlangokból”– mondta Amir Ganor, az Izraeli Régészeti Hatóság lopásmegelőzési egységének vezetője.