Ezt Mark Esper amerikai védelmi miniszter jelentette ki, miután izraeli hivatali kollégájával közös nyilatkozatot írt alá Washingtonban a védelmi együttműködésről. Az Egyesült Államok közben vadászbombázókat készül eladni az Emírségeknek.
Mike Esper és Benni Ganz a rövid sajtótájékoztatón nem kívánta az együttműködési megállapodás részleteit feltárni.
Ganz a Twitteren később jelezte: a közös nyilatkozatban
„megerősítették az Egyesült Államok stratégiai elkötelezettségét a zsidó állam mennyiségi katonai fölénye mellett az elkövetkezendő években”.
Mark Esper újságíróknak azt hangsúlyozta: „fontos volt ismételten megerősíteni az országaink közötti különleges kapcsolatot”.
Majd hozzátette: az Egyesült Államok eltökélt Izrael katonai fölényének fenntartásában, és az Izrael biztonsága melletti amerikai elkötelezettség „régi és megingathatatlan”.
Mint Benni Ganz mondta:
„most lépünk be a normalizáció korszakába a Közel-Keleten, ami segítséget ad a térség-szerte tapasztalt iráni agresszióval szemben. Az Egyesült Államokkal és szövetségeseinkkel, régiekkel és újakkal, biztosítani fogjuk a gyümölcsöző együttműködést.”
Ganz látogatásának fő célja az volt, hogy Izrael szert tegyen olyan fejlett amerikai repülőgépekre, mint az F-15-ös és az F-35-ös vadászgépek, valamint szállító helikopterekre és akár V-22-es helikopterekre.
Az izraeli miniszterek már most vasárnap jóváhagyhatják a beszerzések egy részét, amelyet amerikai segélyalapok finanszíroznak majd. Az izraeli pénzügyminisztérium azonban várhatóan ellenzi majd a lépést és egy másik konstrukciót támogat majd.
Az Egyesült Államok és az Egyesült Arab Emírségek akár már decemberben aláírhatja a megállapodást az F-35-ösök eladásáról Izrael hallgatólagos beleegyezésével, ezért sürgetőek a zsidó állam számára az új beszerzések.
Közben egy magas rangú izraeli védelmi tisztviselő elmondta, hogy az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein és Szudán után Szaúd-Arábia is hamarosan békét köthet a zsidó állammal.
Izrael egyébként mindeddig ellenezte F-35-ös vadászgépek eladását közel-keleti országoknak, köztük még Jordániának és Egyiptomnak is, jóllehet, ez a két ország békemegállapodást írt alá a zsidó állammal.