Izraeli üzletemberek és muszlim zarándokok vasárnaptól hivatalos engedélyt kaphatnak Szaúd-Arábia meglátogatására.
Arije Deri izraeli belügyminiszter egy rendeletben engedélyezte az ország állampolgárainak, hogy zarándoklat vagy üzleti utazás céljából Szaúd-Arábiába repüljenek.
Az izraeliek eddig csak hivatalos jóváhagyás nélkül, titokban utazhattak Szaúd-Arábiába. A rendelet valószínűleg a titkos üzleti utak legalizálása céljából született. A The Times of Israel szerint a rendeletnek csak akkor van értelme, ha a szaúdiak is enyhítenek a belépési szabályokon.
Az izraeli üzletemberek szaúdi hivatalos személytől származó meghívólevél birtokában kaphatnak utazási engedélyt, és tárgyalásokra, valamint befektetési, üzleti lehetőségek felkutatása céljából legfeljebb 90 napra szóló utazási engedélyhez juthatnak.
A mekkai zarándoklatra vallási okokból utazó muszlim izraeliek is hivatalos engedélyt kaphatnak ezentúl Szaúd-Arábia meglátogatására. Eddig évente mintegy 30 ezer izraeli muszlim utazott Szaúd-Arábiába.
Izraelnek és Szaúd-Arábiának nincs hivatalos diplomáciai kapcsolata, de a színfalak mögötti diplomáciai és hírszerzési együttműködés folyik az országok között elsősorban közös ellenségükkel, Iránnal szemben.





Csak óvatosan!
Míg a béketerv miatt egyesek (már megint) a III. világháború kirobbanása miatt aggódnak, addig a valóságban Izrael viszonya az öbölországokkal jobb mint valaha. A maradék két szomszédos országból kettő már csak a térképen létezik (Libanon és Szíria), a másik kettő (Egyiptom és Jordánia) pedig okosabb annál, mint sem hogy háborút, gazdasági kötözködést kezdjen Izraellel. Persze, egy kis köpködés meg fújtatás még belefér, mert valamit el kell adni az antiszemita népeknek…