Az orosz zsidók kivándorlásáért küzdő és emiatt 9 évet szovjet börtönben töltő Natan Saranszkij kapja a „zsidó Nobel-díjnak” is nevezett Genezis-díjat és az azzal járó egymillió dollárt – írja a The Times of Israel. Politikai pályája után a zsidók Izraelbe költözését támogató Zsidó Ügynökség, a Szochnut vezetője volt két cikluson keresztül.
A Genezis-díjat odaítélő bizottság bejelentette, hogy a 2020-ban a volt szovjet disszidens, Natan Saranszkij kapja az elismerést, aki egész életét az emberi jogokért folytatott harcnak szentelte.
„A díj elismeri Saranszkij élethosszon át tartó, rendkívüli küzdelmét az emberi jogokért, a politikai szabadságjogokért, valamint a zsidó nép és Izrael számára tett szolgálatát”
– idézi a lap a közleményt, amelyből kiderül, hogy a díjátadó gála jövőre lesz Jeruzsálemben, június 18-án.
Saranszkij előtt a zsidó üzletember, Robert Kraft, Natalie Portman színésznő, a hegedűs Itzhak Perlman, Michael Bloomberg volt New York-i polgármester és Michael Douglas színész is hasonló elismerést vehetett át.
A díjat azoknak ítélik oda, akik szakmai teljesítményükkel és a zsidó értékek és a zsidó nép iránti elkötelezettségükkel inspirációt jelentenek a zsidók következő generációjának.
„Egy igazi zsidó hős, és egy kiemelkedő ember”
– mondta Saranszkijról Jichák Herzog, a Szochnut jelenlegi vezetője és a díjat odaítélő bizottság vezetője.
Herzog előtt Saranszkij két cikluson át vezette a világ legnagyobb zsidó nonprofit szervezetét.
A díjat odaítélő bizottság azt is közölte, hogy folytatva a korábbi példákat, az elismeréssel járó egymillió dollárt Saranszkij is nonprofit szervezetnek ajánlja fel.
Saranszkij azt mondta, „alázattal” tekint a díjra, és arra használja fel az elismeréssel járó figyelmet, hogy az erősödő antiszemitizmusról és Izrael delegitimálására tett törekvésekről beszéljen.
„Asszimilált zsidóként nőttem fel a Szovjetunióban, majd Izraelnek köszönhetően megtaláltam zsidó identitásomat, és hogy a zsidó néphez tartozom. Ez a kapcsolat Izraellel erőt adott nekem és a többi ellenállónak a zsidók és mások szabadságjogaiért folytatott harchoz”
– mondta Saranszkij.
„Manapság, amikor az antiszemitizmus erősödik a bal- és jobboldalon egyaránt, nagyon fontos a zsidó nép egysége és a kapcsolata Izraelhez. Egy emberként kell küzdenünk az antiszemitizmus veszedelme és az Izrael elleni delegitimizációs törekvések ellen”
– tette hozzá.
Saranszkij 1986-ban alijázott Izraelbe, előtte kilenc évet szovjet börtönben, munkatáborban töltött, hónapokig éhségsztrájkot folytatott tiltakozásul. Hazaárálással vádolták szervezkedése miatt, amelyet az orosz zsidók Izraelbe költözése érdekében tett.
Izraelben politikus lett, a bevándorolt orosz zsidókat képviselte, több miniszteri posztot is betöltött. Utoljára a Likudban politizált 2006-ig, amikor a Szochnut vezetője lett.
Három könyve jelent meg. A Ne félj a gonosztól , amey egy visszaemlékezés arról, hogyan élte túl a munkatábort, világsiker lett.
A „zsidó Nobel”-ként is emlegetett Genezis-díjat kisebb botrányok is kísérték az elmúlt időszakban. Két éve például Natalie Portman nem volt hajlandó átvenni a díjat, mert nem szerette volna az elismerést átadó Netanjahut népszerűsíteni, akinek nem ért egyet a politikájával.
A tavalyi díjazottal, Robert Krafttal nem voltak ilyen problémák, ő viszont később prostitúciós botrányba keveredett.