Az izraeli jobboldal az amerikai támogatásra építve már a jövő héten szavazna a területek átcsatolásáról.
Miután az amerikai külügy bejelentette, hogy nem tartja illegálisnak a ciszjordániai településeket, Netanjahu azonnal beállt egy törvénytervezet mögé, amely kiterjesztené Izrael szuverenitását a Jordán-völgyre – számolt be a The Jerusalem Post.
A Jordán-völgyének annektálásáról szóló törvénytervezetet hetekkel korábban nyújtotta be Sharren Haskel, a Likud képviselője. Az amerikai lépést követően a tervezet támogatói úgy döntöttek, felgyorsítják az ügymenetet.
A szeptemberi választások előtt az izraeli miniszterelnök bejelentette, ha győz, Izraelhez csatolja az ciszjordániai zsidó telepeket. Az amerikaiak bejelentése váratlan lökést adott a tervezetnek.
Haskel szeretné, ha a tervezetről már a jövő héten szavazhatnának, és bízik benne, hogy a baloldali Kék-Fehér párt is támogatni fogja.
Gus Ecion régióban, amely több zsidó településből áll Júdea hegyein, örömmel fogadták Pompeo külügyminiszter bejelentését.
A világ nagyhatalmai azonban felháborodtak a lépésen. Az ENSZ és az Európai Unió is elítélte az amerikaiak döntését, viszont a republikánusok konzervatív ága támogatását fejezte ki a döntés kapcsán.
A demokrata párt elnökjelölt-aspiránsai egyöntetűen elítélték a külpolitikai irányváltást – írja az i24News.
Joe Biden volt alelnök szerint azzal, hogy az Egyesült Államok nem tekinti illegálisnak a ciszjordániai településeket, „akadályozza a békét”. Szerinte a döntés a „Trump személyes politikája kedvéért aláássa Izrael jövőjét”.
A jelenleg favoritnak tekintett Elizabeth Warren a Twitteren fejezte ki felháborodását:
„Egy újabb, nyilvánvalóan ideológiai alapú kísérlet arra, hogy a Trump adminisztráció elvonja a figyelmet a régión belüli bukásairól. Ezek a telepek nem elég, hogy megsértik a nemzetközi jogot, de a békét is nehezítik. Elnökként én visszafordítom ezt a döntést, és kétállami megoldást fogok szorgalmazni”.