Az Egyesült Királyság európai uniós kiválási határidejének hosszabbítását célzó brit kérelem jóváhagyására tesz majd javaslatot a bennmaradó tagállamok vezetőinek az Európai Tanács elnöke.
Donald Tusk szerdán a Twitteren azt is közölte, hogy az újabb halasztásra a rendezetlen kilépés elkerülése érdekében van szükség. Hozzátette: írásbeli eljárást fog javasolni egy EU-csúcstalálkozó ismételt összehívása helyett.
Azért nem szerveztek a kormányfő jelenlétével szabadtéri rendezvényt október 23-ára, mert az utolsó pillanatig bizonytalan volt, hogy szükség lesz-e rendkívüli Európai Tanács-ülésre a Brexit miatt – közölte az MTI megkeresésére Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár, hozzátéve: ilyen helyzetre az elmúlt években volt már példa.
Boris Johnson brit miniszterelnök kedd este bejelentette, kormánya szünetelteti a Brexit feltételrendszerét rögzítő megállapodás ratifikációs folyamatát, miután a londoni parlament alsóháza elfogadta a szerződés általános alapelveit, de leszavazta az annak jóváhagyására kidolgozott rendkívül feszes menetrendet.
Hasonló véleményének adott hangot David Sassoli, az Európai Parlament elnöke is, aki szerdán „tanácsosnak” nevezte a brit kérelem pozitív elbírálását, aláhúzva, az lehetővé tenné, hogy a szigetország tisztázza álláspontját.
Diplomáciai források szerint a huszonhetek brüsszeli EU-nagykövetei szerda délután összeülnek a friss fejlemények értékelése céljából, ugyanakkor valószínűtlen, bár nem kizárható, hogy döntés születik a halasztás hosszáról vagy esetleg egyfajta rugalmas megoldásról.
Johnsont törvény kötelezte arra, hogy a jelenleg érvényes, jövő csütörtöki határidő kiterjesztését kérelmezze 2020. január 31-éig, és bennfentes tisztségviselők szerint Tusk ezen dátum jóváhagyását kezdeményezi, mások viszont azt közölték, hogy
több tagállam, köztük Franciaország is rövidebb halasztást tartana megfelelőnek.
Bármilyen döntést egyhangúlag kell meghozniuk a huszonhetek állam- és kormányfőinek.
A szakértők többsége gyakorlatilag kizártnak tartja, hogy az Egyesült Királyság október 31-én kilép az Európai Unióból.