Israel Katz izraeli külügyminiszter arra szólította fel hivatalát, hogy tegyen lépéseket a török terjeszkedés megállítására Kelet-Jeruzsálemben – írja a The Jerusalem Post.
„Törökország a legaktívabb és legjelentősebb külföldi ország, amely Kelet-Jeruzsálemben tevékenykedik”
– írta David Koren, a jeruzsálemi polgármester korábbi, arab ügyekben jártas tanácsadója.
Katz héberül és arabul is bejelentette felhívását a Twitteren, azzal, hogy hamarosan újabb részleteket árulnak el a tervezett lépésekről.
Izrael az elmúlt években aggódva figyelte, ahogyan Erdogan török elnök a befolyásszerzés érdekében önti a pénzt Kelet-Jeruzsálembe.
David Koren foglalta össze egy cikkben a jelenséget, amely szerint a török befolyásszerzés jól látható, különösen a Templom-hegy esetében, mint stratégiai cél.
„Erdogan úgy tekint a jeruzsálemi rendezvényekre, mint a török regionális hegemónia megteremtésének egyik elemére, más szereplők rovására”
– írta Koren.
Ennek érdekében Törökország több tízmillió dollárt fordított a városban zajló projektekre.
„Kelet-Jeruzsálem lakosainak Törökország iránti csodálata példátlan, gyakran látni török zászlókat a házak tetejére kitűzve, néha még a Templom-hegyen is”
– tette hozzá.
Koren szerint jó példa a török kultúra megújulására Kelet-Jeruzsálemben a török nyelv tanulása, valamint a török zene és ételek jelenléte.
A palesztin ügy és az al-Aksza támogatása, valamint a dollármilliók szétosztása elnyerte a helyiek szimpátiáját és támogatását Törökország iránt.
A török befolyásszerzés olyan jól sikerült az elmúlt években, hogy az már Jordániának, Szaúd-Arábiának és a Palesztin Hatóságnak sem tetszik. Ők is felhívták Izrael figyelmét arra, hogy Erdogan olyan befolyást vásárol magának, amely veszélyezteti Izrael és a szomszédos országok érdekeit.
Koren azt is írta tanulmányában, hogy a török kormány a Muszlim Testvériséggel közösen hoz létre szervezeteket, valamint állami intézményei révén valósít meg beruházásokat Kelet-Jeruzsálemben, például felújít óvárosi épületeket.
Koren arról is említést tesz, hogy Törökország Jeruzsálem felé is irányítja a vallási turizmust, azt állítva, hogy a jeruzsálemi zarándoklat a mekkai haddzs része. Török zarándokok is részesei voltak a rendőrökkel történt összecsapásoknak a Templom-hegyen – írta a szakértő.
A Bloomberg legutóbbi cikke egy 2015-ös török jelentést idéz – az utolsót, ami külön részletezi a jeruzsálemi kiadásokat –, amely szerint a török kormány abban az évben 500 projektet támogatott palesztin területeken, 81-et Jeruzsálemben, 30 millió dollár értékben.