Nemes Jeles: „az új technológia utat ad a sötét oldalunknak”

A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

Az Oscar-díjas magyar-zsidó filmrendező a brit The Guardiannek adott interjút, melyben igen keményen fogalmazott a politikai korrektségről és a nyugat-európai antiszemitizmusról is.

Nemes Jeles legutóbbi filmjéről, a Napszálltáról azt nyilatkozta a lapnak, hogy mivel a film a világ érzéseiről szól, ezért kevésbé volt sikeres, mint a Saul fia. „Az emberek nem szeretik az ilyesmit”, számukra „frusztráló”, ha a zűrzavart egy folyamatként tárják eléjük — mondta.

Az interjú szerint korábban az angliai antiszemitizmus miatt aggódott, azonban most már kevésbé aggódik — ugyanis arra jutott, hogy Franciaországban a legrosszabb a helyzet.

Nemes Jeles László átveszi a Magyar Zsidó Kultúráért díjat 2016. december 27-én. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

„A zsidóellenes érzések határozottan léteznek, és elsősorban baloldalról jönnek — ez pedig igen összezavaró. Nem hiszem, hogy az emberek megértik, mennyire káros is ez”

— vélekedett.

Nemes Jeles úgy fogalmazott, hogy

„mikor elköltöztem Magyarországról Franciaországba, annyira megkönnyebbültem, hogy többet nem kell félnem az intoleranciától. Akkoriban az ilyen nézeteket elutasították, vagy legalább elnyomták. Manapság viszont sok iskolában félnek a tanárok, hogy a holokausztról beszéljenek, mintha egyfajta verseny zajlana a szenvedésért… Mára túlléptünk a kritikus ponton”.

Napszállta-jövendölés

A rendező szerint legutóbbi filmje egyfajta „történelmi tanulmány”, mely arról szól, hogy a kifinomult társadalmak is fel tudnak robbani. Nemes Jeles szerint ez egyfajta jövendölés is:

„Nagyon is úgy hiszem, hogy egy olyan magabiztos társadalom, mint a miénk, igazából az öngyilkosságra készül… Annyi képességet veszünk ki az elménkből, és adunk át a gépeknek — ilyesmire eddig nem volt példa… Szeretnék tévedni, de azt hiszem, hogy a demokrácia és az internet nem összeegyeztethetőek. Az új technológia utat ad a sötét oldalunknak, és mi ezt nem vesszük észre”.

Az utóbbi időben a rendező azt vette észre, hogy már nem tud kommunikálni egyes emberekkel: beszélgetőtársai nem tudtak szabadon gondolkodni, mert az internetről érkező ideológiák rabjaivá váltak. Azt hitték, hogy egyéniségek, pedig csak a tömegek gondolatait ismételték.

„Annyi agresszióval szembesültem. Először éreztem azt, mióta elhagytam Magyarországot, hogy a szavaimat egy kiforrott gondolatrendszerhez kell igazítanom. Elképesztő dolog, hogy az internet önkénetesen kialakított egy újfajta totalitarizmust. Ez viszont sokkal veszélyesebb, mert az emberek azt hiszik, hogy szabadok”

— nyilatkozta a lapnak.

Az interjú szerint az identitáspolitika különösen zavarja a magyar-zsidó rendezőt.

„Sosem neveztek korábban »fehér férfinak«, de most már fehér férfi lettem, aki történetesen kelet-európai és zsidó. És azt akarják, hogy csak a magamfajta emberekről beszéljek. Ez szétszabdalja az emberiséget — és lényegében nem más, mint fordított rasszizmus. Úgy működik ugyanis, mint a rasszizmus, ám közben a tolerancia gyönyörű ruhájába csomagolja magát. És ez különösen veszélyes”.

Röhrig Géza hősszerelmes lett

Mi van akkor, ha az, akire rábízzuk a lányunkat, bepasizik a riasztóan jóképűre borotvált Röhrig Gézával? 

“Nemes Jeles: „az új technológia utat ad a sötét oldalunknak”” bejegyzéshez 8 hozzászólás

  1. Miért ment Magyarországról? nem tudta Európában messze itt vannak a legnagyobb biztonságban? Igen volt a jobbiknak egy korszaka, de tudja Orbán beígérte majd kapnak egy pofont aztán helyrerázódnak! Miért nem hitt neki? Az antiszemitizmus mindig pont, olyan menyasszonya volt a baloldalnak, mint a fasisztáknak! kizártnak tartom, hogy csak a negyvenéves történelem hamisítást és elhallgatást ismeri, vagy tévednék? Akkor sade, vagy ahogy önök mondják!

  2. Ezt én se fogalmazhattam volna meg jobban. Olyan az internet a sok koszos proli kezében, mintha kerítésszzaggatóval itatnák a kisgyereket.

    • abszolút egyetértek… Illetve én ennél durvább dolgokat is gondolok erről, de inkább ne is menjünk bele.

  3. Sok mindenben igazat adok Nemesnek. Az internet valóban alkalmas arra, hogy lehántsa az emberekről (ahogy a nagy „Adolf” mondotta) a „civilizáció vékony lakkját”. Ha csak a Neokohn-t veszem, itt is lehet olvasni olyan kommenteket, amiket a papírtechnológiájú újságoknál nem. Az ok egyszerű. Ott erre nincs lehetőség, és az ún. „olvasói levelek” is meg voltak szűrve. Itt viszont a nicknév elfedi a „troll”-t, és felelősségrevonás sincs. Maximum törlik a bejegyzést…Meg kell vallanom, nem ismerem Nemes munkásságát, ezért nem minősíthetem, Oscar-díja ellenére, a véleményem az, hogy a művészi értéket soha nem kitüntetések, vagy díjak döntik el, hanem az idő, és a közemlékezet. Láttam olyan filmet, ami ma is értéket képvisel (A tizedes meg a többiek), és olyat amit agyon ünnepeltek, és „díjazták”, ugyanakkor, amikor végigszenvedtem, rajtam kívül vagy 5 ember ült a moziban (Szegénylegények). Mindez nem jelenti azt, hogy Nemes nem kiemelkedő művész, de előtte még vannak elvégzendő munkák, s csak aztán lehet megmondani, hogy „szar”, vagy nem. Abban is egyetértek, hogy ma egy „antifa” világban szenvedünk, ami valójában fasiszta, és a címke megtévesztés….

  4. az internet veszélye abban van, hogy nagyon sok ponton tudnak konfrontálódni az emberek és az egyénben halmozódik a megoldatlan konfliktusok hatása és ez a flusztráció megmérgezi a lelkeket. Régen, az internet kora előtt az emberek leginkább a saját köreiken belül mozogtak, ott ismerkedtek, barátkoztak de ma már akár egy este emberek tucatjaival kerülhetnek összetűzésbe, olyanokkal, akikkel ezelőtt soha nem találkoztak vagy beszéltek volna, mert eleve korlátozott volt a kontaktusok száma. Milliószám gerjed ma a gyilkos indulat a neten feloldatlanul…

  5. fura fazon ez, átveszi a kossuth díjat és azzal a mozdalattal részt vesz egy kormány ellenes megmozduláson, elmegy Magyaraországról. mert itthon kibirhatatlan az elnyomás és az antiszemitizmus miközben rádöbben hogy ezt nyugaton már sokkal profibban csinálják. AZ új filmjére Magyarországtól kapott 900 milliót vajon visszaadta? Mardos a kiváncsiság erőst…

  6. fura fazon ez, átveszi a kossuth díjat és azzal a mozdalattal részt vesz egy kormány ellenes megmozduláson, elmegy Magyaraországról. mert itthon kibirhatatlan az elnyomás és az antiszemitizmus miközben rádöbben hogy ezt nyugaton már sokkal profibban csinálják. AZ új filmjére Magyarországtól kapott 900 milliót vajon visszaadta? Mardos a kiváncsiság erőst…