Táncolnia kellett Mengelének Auschwitzban, látta anyját a gázkamrába lépni. Húsz év után bocsátotta meg magának, hogy túlélte, azóta segít a többi holokauszt-túlélőnek, hogy próbáljanak kilépni az áldozati szerepből, a sötétségből a fénybe. Ezt tartja saját küldetésének a magyar származású, 91 éves, Amerikában élő Eger Edit pszichológus, író, aki a The Times of Israelnek mesélt életéről.
Sajnálja azokat, akik gyűlölködésre pazarolják az életüket. Ezt a jelenkor antiszemitáinak és rasszistáinak üzente Eger Edit, ugyanakkor azokért is aggódik, akik az egyre növekvő gyűlöletbeszéd és erőszak áldozatai.
Ha valaki, akkor ő pontosan tudja, hogy a gyűlölet hova vezethet.
16 évesen a budapesti Opera színpadáról Auschwitzban találta magát szüleivel. Apja próbálta nyugtatni a hírhedt feliratot olvasva, hogy csak dolgozni fognak, aztán hazamennek. Másképp alakult. Szüleit gázkamrában gyilkolták meg a nácik, anyját még látta belépni oda.
Egy alkalommal Mengele a körletükbe látogatott és arra kérte őket, hogy szórakoztassák. Társai egyből előre tolták, mivel jól képzett táncos volt.
„Nem tudtam, hogy ki volt, becsuktam a szemem és visszaemlékeztem, ahogy Csajkovszkijra táncoltam, vagy ahogy a Rómeó és Júliában, az Operában”
— mondta Eger Edit.
A még gyakorló klinikai szakpszichológus professzor és több sikeres könyv szerzője azt mondja, abból merített erőt, amit még az anyja mondott neki Auschwitzban: „Emlékezz, ami a fejedben van, azt senki sem veheti el tőled!”.
„És igaza lett, a nácik mindent elvettek tőlem, de a lelkemet soha nem gyilkolták meg.”
Pedig megpróbálták. A nácik az egyik halálmenetbe kényszerítették a háború végén. Egy tömegsírban találták meg, de csodával határos módon életben maradt.
Évtizedekig küzdött azzal, hogy elfelejtse a múltat. Legalább 20 évig senkinek sem árulta el, hogy mi történt vele, azt mondja, azért, mert nem akart különböző lenni.
Később azonban rájött, hogy ha elutasítja a visszaemlékezést, azzal megakadályozza azt, hogy megbirkózzon a történtekkel.
„Volt egy titkom, de később a titoknak voltam én”
— mondja Eger Edit, aki két éve az emlékeiről adott ki nagy sikerrel könyvet, A választás címmel. Ez arról szól, hogyan nézz szembe a múlttal, hogy továbbléphess, valamint hogy a szeretetet és a megbocsátást válaszd a gyűlölet helyett.
„Akkor kezdem el megbocsátani, amikor újra ellátogattam Auschwitzba, és végre megbocsátottam magamnak, hogy túléltem.”
Arról is beszélt, hogy az egyre megosztottabb társadalmak és a kemény migránsellenesség fájdalmas emlékeket ébreszt benne. Rémálmai voltak, amikor a látta, ahogy a migráns szülőket elválasztanak gyermekeiktől a mexikói határon. Ezzel a Donald Trump által bevezetett intézkedésre utalt, amelyet később a tiltakozások hatására visszavont.
Az elmúlt időszakban tapasztalható emelkedő antiszemitizmus ellenére Eger Edit optimista a jövőt illetően.
„Mindig megtaláltam a reményt a reménytelenségben”
— mondja, és örömmel tölti el, hogy a mai fiatalok inkább megkérőjelezik a hatalmat, mintsem hogy vakon kövessék.
Úgy határozza meg magát, mint egy irányító, aki segít az embereknek az áldozati szerep sötétségéből kitörni a fényre, felszabadulva.
„Gyűlöletfüggővé válhatsz és élhetsz áldozatként, de én ezt elutasítottam, mert az nem én vagyok, az csak megtörtént velem”
— fogalmazott.
Azt mondja, ahelyett, hogy megengedte volna magának hogy az auschwitzi horror határozza meg az életét, inkább az volt a célja, hogy élvezze az életet.
„Csodálatos dolog élni és jól lenni. Három gyermek anyjaként, öt unoka nagyanyjaként, és négy gyermek dédmamájaként. Ez egy jó bosszú Hitleren”
— mondta.
Eger Edit korábban az On The Spot című műsorban is szerepelt.