Az Európai Unió szerint a BDS-aktivizmussal vádolt jogvédő kiutasítása aláásná az izraeliek és a palesztinok közti hídépítést.
Május elsején járt volna le a jeruzsálemi bíróság által szabott határidő, addig kellett volna kiutasítani az országból Omar Sakírt, a Human Rights Watch jogvédő szervezet helyi vezetőjét, amiért a vád szerint az Izrael-ellenes BDS-mozgalom üzeneteit továbbította rendszeresen támogatólag. A férfi ügyvédei azonban fellebbeztek a Legfelsőbb Bíróságnál, így még maradhat, amíg a legfelső bírói fórum nem tárgyalja az ügyét.
Az ügyben most állást foglalt az Európai Unió is: az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén Kai Sauer finn küldött felszólította Izraelt, hogy ne utasítsa ki Sakírt.
„Aggódunk amiatt, hogy a jelen politikai helyzetben aláássák mindazok tevékenységét, akik hidakat akarnak építeni az izraeliek és a palesztinok között” – jelentette ki a politikus, hozzátéve: sürgetik Izraelt, hogy ne akadályozza Sakír és a HRW jogvédő munkáját.
A Haaretz szerint az EU ennek kapcsán megdicsérte az Izraelben működő civil szervezetek és jogvédő aktivisták munkáját, mivel azok „hozzájárulnak a kétállami megoldás eléréséhez.” Bírálták Izraelt az ENSZ emberi jogokkal foglalkozó szakemberei is, akik szerint Sakír izraeli munkaengedélyének visszavonása „akadályozza a segítségnyújtást, a kutatást és a szabad vélemény-nyilvánítást”, illetve a „nyílt vitával szembeni ellenállást” tükrözi.
Mint arról beszámoltunk, a 2016 óta Izraelben élő, amerikai állampolgár Omar Sakír munkavállalási engedélyét azért vonták be tavaly májusban, mert a hatóságok szerint támogatja az Izrael elleni bojkottmozgalmat.
Árje Deri belügyminiszter azon irányelv alapján döntött, amely szerint kiutasítható, aki, mint Sakír Twitter-fiókjával tette, „gyakran továbbadja és megosztja a BDS Izrael-ellenes mozgalom üzeneteit.”
A HRW ugyanakkor közölte, nem támogatják a BDS-t, tevékenységük kizárólag az 1967-ben megszállt, Jordániától elfoglalt területekre vonatkozik.
„Az izraeli hatóságoknak inkább az emberi jogok súlyos megsértésének megszüntetésére kellene összpontosítaniuk, nem pedig az erről jelentéseket készítő csoportok elhallgattatására” – nyilatkozta Tom Porteou, a Human Rights Watch helyettes programigazgatója.
A HRW neves nemzetközi jogvédő szervezet, amely azonban különösen szeret Izraelre fókuszálni. A The Jerusalem Post szerint a szervezet az elmúlt két évtizedben szabályos „boszorkányüldözést” folytat a zsidó állammal szemben, elterelve a figyelmet más államok által elkövetett jogsértésekről. Ami a Közel-Keletet illeti, Izraelről, a térség egyetlen demokráciájáról lényegesen több HRW-jelentés készült, mint a térség többi államáról.
A civil szervezeteket figyelő NGO Monitor adatai szerint az 1978-ban alapított HRW stabil büdzsével rendelkezik (ezt többek között a Soros-féle Nyílt Társadalom Alapítvány, a Rockefeller Brothers Alapítvány, a Ford Alapítvány és az Oak Alapítvány biztosítja), közel áll néhány nyugati kormányhoz, ám jelentéseiből hiányoznak a szakmai standardok, a katonai és jogi szakértelem, hiányos a kutatási módszertanuk.
Izraellel kapcsolatban a civileket monitorozó szervezet a HRW-ról megállapítja, hogy elfogult a zsidó állammal szemben, jelentései kizárólag a palesztin narratívát követik. A HRW szinte összefonódott a BDS-mozgalommal, közösen szervezkedtek például az Airbnb és a Booking.com ciszjordániai jelenléte ellen, „lopott földnek” nevezve Júdeát és Szamáriát.
Az NGO Monitor nemcsak szimpatizánsként, hanem kifejezetten Izrael-ellenes BDS-kampányok „ügyvédjeként” tartja számon Omar Sakírt, felidézve az aktivista számos Izrael-ellenes tevékenységét. A civil szervezet által összeállított, leellenőrizhető lista egyértelműen cáfolja a HRW és Sakír érvelését, miszerint „nem támogatják a BDS-t, tevékenységük kizárólag az 1967-ben megszállt, Jordániától elfoglalt területekre vonatkozik.”