A megállapodás értelmében Franciaország vállalta, hogy a Nagy-Britanniába irányuló illegális migráció elleni küzdelem érdekében több mint felével növeli a part menti rendőri jelenlétet. Így 2029-re a rendőri létszám eléri az 1400 főt.
Nagy-Britannia és Franciaország közösen lép fel az illegális migráció ellen: a két ország új, hároméves megállapodást kötött annak érdekében, hogy megakadályozzák az iratok nélküli migránsok kockázatos útját a La Manche-csatornán át – derül ki az AFP által látott francia belügyminisztériumi tervből.
A megállapodás értelmében Párizs vállalta, hogy több mint felével, 1400-ra növeli a part menti rendőri jelenlétet a Nagy-Britanniába irányuló illegális migráció elleni küzdelem érdekében.
London pedig közel 766 millió euró támogatást nyújt a célra, bár ennek közel egynegyede feltételekhez kötött, és csak akkor kerül kifizetésre, ha a francia intézkedések eredményesek lesznek – írja az Euractiv.
Párizs és London közösen az illegális migráció ellen
A csatorna által összekötött két európai állam hónapok óta vitázik az úgynevezett Sandhurst-szerződés megújításáról, amely meghatározza a britek pénzügyi hozzájárulását a francia erőfeszítésekhez, amelyek célja a veszélyes tengeri átkeléssel Nagy-Britanniába próbálkozó migránsok megállítása.
Az Egyesült Királyság régóta azzal vádolja Franciaországot, hogy túl keveset tesz annak megakadályozására, hogy a leendő menedékkérők elinduljanak a francia partokról,
miközben a csempészek és a migránsok egyre nagyobb kockázatot vállalnak, hogy elkerüljék a felderítést. Az illegális migráció régóta érzékeny kérdés a brit belpolitikában.
A francia minisztérium ütemterve szerint, amennyiben az új intézkedések „egy közös éves értékelés alapján nem hoznak kielégítő eredményeket, a finanszírozást új intézkedésekre fordítják át” – írja az európai hírportál.
A legjobbkor jön Starmernak a megállapodás
A megállapodás meghosszabbítása éppen egy kritikus pillanatban érkezik Keir Starmer brit miniszterelnök számára, aki a jobboldal részéről a bevándorlás visszaszorítására irányuló politikai nyomással szembesül.
Ráadásul a balközép vezetőjét egy máig tartó botrány övezi Peter Mandelson amerikai nagyköveti kinevezése miatt, Mandelson ugyanis baráti viszonyban állt a néhai elítélt szexuális bűnözővel, Jeffrey Epsteinnel.
Sokan úgy vélik, Starmer politikai túlélése függ attól, hogy a Munkáspárt képes lesz-e rácáfolni arra, hogy májusban várhatóan súlyos vereségeket szenved el a helyi választásokon. Balról ugyanis a felemelkedő szélsőbaloldali, Hamász-barát Zöld Párt, jobbról pedig a bevándorlásellenes jobboldali-populista Nigel Farage Reform UK pártja szorongatja.
Franciaország drónok, helikopterek és digitális eszközök bevetését is tervezi a „határátlépési kísérletek hatékonyabb megakadályozása” és a csónakokon távozók számának csökkentése érdekében
– áll a tervben. A brit hatóságok hivatalos adatai szerint 2025-ben 41 472 ember érkezett illegálisan kis csónakokon az Egyesült Királyságba; ez a második legmagasabb szám azóta, hogy 2018-ban először észlelték a nagyszabású átkeléseket.
A francia és brit hivatalos forrásokon alapuló AFP-összesítés szerint 2025-ben legalább 29 migráns halt meg a La Manche-csatornán.
Fotó: Sameer Al-DOUMY / AFP





