Érkeznek a kínai rakéták – Peking rengeteg fegyvert készül átadni Iránnak

waving flag of China

Az amerikai hírszerzési jelentések szerint Kína légvédelmi rendszereket készül Iránnak szállítani.

Az amerikai hírszerzés szerint Kína a következő hetekben új légvédelmi rendszerek szállítására készül Iránnak, miközben a térségben továbbra is feszült a helyzet. A CNN pénteken három, a legfrissebb hírszerzési értékeléseket ismerő forrásra hivatkozva számolt be a tervekről.

Kínai légvédelem Iránnak?

A jelentés szerint Peking vállról indítható légvédelmi rakétarendszereket (MANPADS) készül átadni Teheránnak. Ezek a fegyverek elsősorban alacsonyan repülő repülőgépek és helikopterek ellen jelentenek komoly fenyegetést, és az öt hétig tartó háború során is bebizonyosodott, hogy aszimmetrikus eszközként hatékonyan alkalmazhatók.

John Spencer: Ukrajnában és Iránban is alulmaradnak az orosz és kínai fegyverek

Az elismert szakértő szerint a nyugati eszközök felülmúlják az orosz és kínai fegyvereket.

Két forrás szerint arra is utalnak jelek, hogy Kína harmadik országokon keresztül próbálhatja eljuttatni a fegyvereket Iránba, hogy elfedje a szállítmányok valódi eredetét. A CNN beszámolója szerint az sem kizárt, hogy Teherán a jelenlegi tűzszünetet arra használja fel, hogy külföldi partnerek segítségével pótolja a háború során elvesztett fegyverrendszereinek egy részét.

Trump hétfői sajtótájékoztatóján jelezte, hogy a múlt héten Irán felett lelőtt F-15-ös vadászgépet egy „kézben tartható, hőkereső rakéta” találta el, és Irán azt állította, hogy egy „új” légvédelmi rendszert használt a gép eltalálására, további részleteket azonban nem közölt. Nem világos, hogy a rendszer kínai gyártmányú volt-e.

Megvakult az iráni légvédelem – Amerika tönkreverte az orosz és kínai haditechnikát

Úgy tűnik, hogy az Iránnak átadott kínai és orosz légvédelem teljes kudarcot vallott.

Milyen MANPADS-rendszereket kaphat Irán?

Amennyiben a hírszerzési értesülések helytállóak, Irán valószínűleg kínai gyártású vállról indítható légvédelmi rakétarendszereket kaphat. Ilyen lehet például a QW-1, QW-18 vagy FN-6 típuscsalád, amelyek a nyugati Stinger vagy az orosz Igla rendszerek kínai megfelelőinek számítanak. Ezek az infravörös önirányítású rakéták általában 3-6 kilométeres hatótávolsággal és 3-4 kilométeres maximális magassággal képesek célpontokat támadni, így különösen veszélyesek lehetnek az amerikai és izraeli helikopterekre, drónokra és alacsonyan repülő vadászgépekre.

Amint arról a Neokohn is beszámolt, közvetlenül a háború előtt Irán mintegy 500 millió euró értékű, bizalmas fegyverbeszerzési megállapodást véglegesített Oroszországgal, amelynek keretében 500 darab 9K333 Verba vállról indítható légvédelmi indítóeszközt és 2500 darab 9M336 föld-levegő rakétát szerez be. A szállítások a tervek szerint 2027 és 2029 között, három ütemben valósulnak meg, bár korlátozott mennyiségű rendszer korábban is átadásra kerülhetett. 

Verba légvédelmi rakéták ezreivel fegyverzi fel Putyin az iráni rezsimet

A túléléséért küzdő rezsim titkos megállapodást kötött Oroszországgal.

Vámokkal fenyeget Trump

Donald Trump amerikai elnök a hét elején bejelentette, hogy azoknak az országoknak az exportját, amelyek katonai eszközöket szállítanak Iránnak, azonnali, 50 százalékos vám sújthatja, kivétel nélkül. A döntést mindössze néhány órával azután jelentette be, hogy Washington két hétre szóló tűzszünetben állapodott meg Teheránnal. A CNN értesüléseire reagálva a kínai nagykövetség washingtoni szóvivője visszautasította a vádakat.

„Kína soha nem szállított fegyvereket a konfliktus egyetlen résztvevőjének sem; az erről szóló információk valótlanok” – közölte, hozzátéve, hogy „felelős nagyhatalomként Kína következetesen teljesíti nemzetközi kötelezettségeit. Arra kérjük az Egyesült Államokat, hogy tartózkodjon az alaptalan vádaktól, a rosszindulatú összekapcsolásoktól és a szenzációhajhász megállapításoktól, és inkább járuljon hozzá a feszültségek csökkentéséhez.”

Peking nemrég azt is bejelentette, hogy szerepet vállalt a hét elején létrejött törékeny tűzszüneti megállapodás közvetítésében. Donald Trump amerikai elnök a jövő hónap elején Kínába látogat, ahol várhatóan Hszi Csin-ping kínai elnökkel tárgyal majd.