Franciaország hivatalosan el fogja ismerni a palesztin államot – jelentette be Emmanuel Macron francia elnök csütörtökön egy bejegyzésben az X-en. A francia államfő közölte: a formális bejelentést szeptemberben, az ENSZ Közgyűlésén teszi meg.
„Hűen történelmi elköteleződésünkhöz a Közel-Kelet igazságos és tartós békéje mellett, úgy döntöttem, hogy Franciaország el fogja ismerni a palesztin államot”
– írta Emanuel Macron, majd hozzátette: „Ma az elsődleges sürgető feladat a gázai háború befejezése és a civil lakosság humanitárius megsegítése. A béke lehetséges.”
A francia elnök nyilatkozatában egyúttal azonnali tűzszünetet követelt, a Hamász által fogva tartott összes izraeli túsz szabadon engedését, valamint „masszív humanitárius segítségnyújtást Gáza lakosságának” és kiemelte: elengedhetetlen a Hamász lefegyverzése, valamint Gáza biztonságának garantálása és újjáépítése is.
„Végső célként a palesztin állam felépítése, annak életképessége és demilitarizált státuszának biztosítása szükséges – olyan módon, hogy Izraelt teljes mértékben elismerje, és hozzájáruljon a Közel-Kelet biztonságához”
– zárta posztját Macron.
„Történelmi szégyenfolt” és „a terrorizmus támogatása”
A The Jerusalem Post felhívja a figyelmet arra, hogy a francia elnök bejelentése komoly vihart kavart izraeli politikai körökben, ahol egyöntetűen elutasítják Palesztina államiságának bármiféle egyoldalú elismerését.
A Júdea és Szamária zsidó településeit képviselő Jesá Tanács nyilatkozatban sürgette az izraeli kormányt, hogy válaszlépésként nyilvánítsa ki szuverenitását a térségben:
„A Kneszet már támogatását adta. Most a kormányon a sor. Elfogytak a kifogások”
– fogalmazott a szervezet.
Avigdor Liberman, a Jiszráel Bejténu párt elnöke úgy nyilatkozott:
„Egy palesztin állam elismerése a terrorizmus jutalmazása, és biztatás a Hamásznak – annak a szervezetnek, amely a holokauszt óta a legkegyetlenebb mészárlást hajtotta végre zsidók ellen. Ez nem igazság, hanem kapituláció.”
Jariv Levin igazságügyi miniszter egyenesen úgy fogalmazott:
„Macron döntése a fiktív palesztin állam elismeréséről Franciaország történelmének fekete foltja, és közvetlen támogatás a terrorizmusnak.”
Hozzátette:
„A Szentföld a zsidó népé, ezt Macron nyilatkozata sem változtatja meg. Itt az idő, hogy Izrael alkalmazza szuverenitását Júdeára, Szamáriára és a Jordán-völgyre – ez a válasz a francia elnök szégyenteljes döntésére.”
Naftali Bennett volt miniszterelnök pedig röviden így kommentálta Macron szavait:
„Ez erkölcsi összeomlás.”
Macron bejelentése nem csupán szimbolikus lépés, hanem olyan geopolitikai fordulat, amely Izrael számára komoly diplomáciai kihívást jelent. Az időzítés – egy, a Hamász által kirobbantott háború közepén – különösen visszás, és joggal kelti azt a benyomást, hogy a francia elnök a nemzetközi nyomásgyakorlás és belpolitikai pozícionálás miatt hozta meg döntését, figyelmen kívül hagyva Izrael biztonsági szempontjait.
A palesztin állam egyoldalú elismerése – különösen Gáza jelenlegi állapota és a Hamász befolyása mellett – nem békéhez, hanem további destabilizációhoz vezethet a térségben. A francia nyilatkozat a Hamász és más szélsőséges csoportok számára politikai legitimációként értelmezhető, ami gyengítheti a mérsékelt hangokat még palesztin oldalon is.
Izraelnek diplomáciai és politikai válaszlépésekkel reagálhat – akár a szuverenitás kiterjesztésével, akár a nemzetközi fórumokon történő fellépéssel –, hogy világossá tegye: nem fogja eltűrni, hogy biztonságát és történelmi jogait politikai gesztusokkal kérdőjelezzék meg.