Először beszélt a Fauda színészének párja az izraeli katonafeleségek háborús megpróbáltatásairól.
Miriam Amedi, a Fauda sztárjának, Idan Amedinek a felesége egy interjúban osztotta meg, hogyan próbál meg egyensúlyozni sok katonafeleség az otthoni és munkahelyi teendők között, miközben férjük a háborúban harcol.
Egyedül maradt
2023.október 7-én, amikor az izraeli sztár, Idan Amedi tartalékos katonaként a frontvonalra sietett, felesége, Miriam Amedi egyedül maradt otthon két gyermekükkel, a majdnem négyéves Yaelivel és a négy hónapos Yehonatannal.
A szülési szabadságon lévő anyának ebben a helyzetben egyszerre kellett megbírkózni félelmeivel, mindennap aggódva férjééért, miközben biztonságos és stabil otthont kellett biztosítania gyermekei számára.
Wonder woman
Egy bátor elhatározástól vezérelve, Miriam úgy döntött, megszakítja szülési szabadságát és visszatér munkájához a Link 20 nevű izraeli szervezet igazgatójaként, amely a fogyatékkal élők jogaiért dolgozik.
Annak ellenére, hogy nehéz volt összehangolni a munkát, a gyereknevelést és az Idan miatti aggódást, úgy érezte, cselekednie kell.
„Válság idején a legsebezhetőbbek szenvednek a legtöbbet, tudtam, hogy vissza kell térnem, még ha ez több fronton való helytállást is jelent”
– mondta.
„A férjed súlyosan megsérült”
Idant kezdetben a libanoni határra vezényelték, így tartották a kapcsolatot, és háromszor is találkozhattak, mielőtt megsérült.
2024.január 8-án, miközben a Fauda sztárjának felesége hazafelé tartott a gyerekekkel, egy ismeretlen számról hívták.
„Egy Effi nevű férfi a hadseregből azt mondta: Idan súlyosan megsérült. Nemsokára érted mennek. Gondoskodj a gyerekekről, hogy legyen aki vigyázzon rájuk.”
– idézte fel Miriam, hozzátéve, hogy lemerevedett, letette a telefont, először nem hitte el, hogy igaz, de egy barátja megerősítette a hírt.
Rohant a kórházba, ahová Idant helikopterrel szállították, és nem sokkal férje szülei után ért oda, még a műtét előtt láthatta őt.
„Alig ismertem fel”
– vallotta be Miriam.
„Kormos volt, az arca fel volt dagadva a robbanástól, megégett, nem volt se szempillája, se szemöldöke, és repeszsérülés volt a nyakán. De egyben volt, és az orvosok szerint nem szenvedett fejsérülést.”
A műtét és az intenzív osztály után két nappal megkezdődött a felépülése, amit Miriam „egy külön világként” jellemzett.
„A rehabilitáció teljesen átalakítja a családi és házastársi szerepeket, különösen, ha egy harcosból ápolásra szoruló beteg lesz. Ez az éles váltás sok izraeli családot érint”
– mondta.
Harcban a tartalékosok családjaiért
„Az elmúlt 21 hónapban a tartalékos katonák feleségei óriási felelősséget viseltek otthon és más területeken is”
– fogalmazott.
„A családunk négy hónapig élte meg a tartalékos szolgálat intenzív időszakát, amit rehabilitáció követett. Két évnyi tartalékos szolgálat mellett a munkába való visszatérés kimerítő, különösen, ha másokat nem érdekel, hogy a férjed a fronton van.”
Bár félt a nyilvános szerepléstől, a Tartalékosok Feleségeinek Fóruma (Reservists’ Wives Forum) vezérigazgatójaként ma azért harcol, hogy meggyőzzék a kormányt, hogy több katona szükséges Izrael biztonságának fenntartásához.
A Tartalékosok Feleségeinek Fóruma által gyűjtött adatokok szerint a tartalékosok feleségeinek 80%-a számolt be kétségbeesésről és reménytelenségről, 30%-uk fokozott gyógyszer-, alkohol- vagy droghasználathoz folyamodott a háború alatt, és 20% gondolt önkárosításra az első három hónapban.
Emellett a tartalékosok és partnereik 30%-át érte munkahelyi diszkrimináció, míg az önfoglalkoztatók 85%-a jelentős bevételkiesést szenvedett el.