Újabb veszély fenyegeti a már így is kiélezett uniós-izraeli kapcsolatokat.
Egy precedens értékű jogi felülvizsgálat során az Európai Unió megállapította, hogy az EU népességének 65%-át képviselő, legalább 17 tagállamból álló minősített többség elegendő ahhoz, hogy visszavonja Izrael vám- és tarifális kedvezményeit, ami példátlan gazdasági károkat okozna a zsidó államnak.
Aggasztó fejlemények
Egy jogi felülvizsgálat során az Európai Unió megállapította, hogy Izraelnek biztosított egyes kereskedelmi és diplomáciai kiváltságok felfüggeszthetők anélkül, hogy az összes 27 tagállam teljes konszenzust érne el. A közelgő külügyminiszteri találkozó előkészítéseként végzett felülvizsgálat megállapította, hogy az EU népességének legalább 65%-át képviselő 17 ország minősített többsége elegendő lehet a vámmentességek és az egyszerűsített kereskedelmi megállapodásokhoz hasonló kedvezmények visszavonásához.
Az Israel Hayom által csütörtökön megszerzett információkkal egyidőben Izraelre egyre nagyobb diplomáciai nyomás nehezedik a gázai katonai műveletei miatt. Gideon Szaár külügyminiszter diplomáciai offenzívát indított, hogy megakadályozza az EU több tagállama által szorgalmazott lehetséges szankciókat.
Míg az EU-Izrael társulási megállapodás teljes felfüggesztése vagy az állítólagos emberi jogi jogsértésekkel kapcsolatos konkrét szankciók továbbra is egyhangú szavazást igényelnek, a jogi vélemény szerint több fontos kereskedelmi előny is visszavonható minősített többséggel. Ezek közé tartozik Izrael részvétele az EU „nyitott égbolt” megállapodásában, bizonyos tudományos és technológiai partnerségek, valamint a vízumkönnyítések, amelyek példátlan gazdasági károkat okozhatnak.
A sürgősséget az EU külügyminisztereinek július 15-i ülése indokolja, ahol megvitatják az Izraelt emberi jogi jogsértésekkel és az EU-val kötött megállapodások megsértésével vádoló jelentést. A jelentést, amelyet Izrael elfogultnak tart, Hanke Bruins Slot holland politikus és 17 másik ország – köztük Spanyolország, Írország, Szlovénia és Franciaország – kezdeményezte, miután sürgették Izrael gázai tevékenységének kivizsgálását.
Kaja Kallas, Észtország volt miniszterelnöke és az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője szerint a jelentés célja, hogy nyomást gyakoroljon Izraelre, hogy több ENSZ-humanitárius segélyt engedjen be Gázába, de nem zárta ki a szankciók lehetőségét sem. Az EU tisztviselői megjegyezték, hogy bár Kallas kevésbé ellenséges Izrael iránt, mint elődje, Josep Borrell, egyre nagyobb nyomás nehezedik rá a tagállamok részéről, amelyek keményebb álláspontot követelnek.
Új idők
Jelenleg, hacsak nem történnek változások a Gázába irányuló humanitárius segélyek kiterjesztése miatt, Kaja Kallas várhatóan szankciók sorát fogja előterjeszteni Izrael ellen a jövő keddi európai uniós ülésen. Izrael számára rossz hír, hogy a régóta fennálló feltételezés, miszerint bármely ellene irányuló döntéshez mind a 27 tagállam egyhangú jóváhagyása szükséges, már nem érvényes. Eddig az EU fontos döntései teljes konszenzust igényeltek,
és Magyarország Izrael iránti támogatása megakadályozta az ellenséges határozatok elfogadását.
Kallas által javasolni kívánt intézkedések egy része azonban csak minősített többséget igényel.
Jó hír, hogy az izraeli külügyminisztérium jelenlegi diplomáciai offenzívája úgy tűnik, hogy eredményes. Szlovákia ígéretet tett, hogy nem támogatja a szankciókat, és Ausztria is visszavonult, miközben Németország szintén határozottan támogatja Izraelt. Csütörtökön Szaár találkozott a német és az osztrák külügyminiszterrel Bécsben, míg Sharren Haskel külügyminiszter-helyettes Olaszországba utazott, hogy támogatást szerezzen Rómától.
Németország és Olaszország, valamint Magyarország és a Cseh Köztársaság potenciális blokkoló szövetséget alkothatnak, amely segíthet megakadályozni az Izrael-ellenes indítványok elfogadását.
Az utolsó pillanatban mentőövet jelenthet, hogy az EU és Izrael megállapodásra jutott a Gázának nyújtott humanitárius segély növeléséről, ezzel válaszolva olyan országok aggályaira, mint Spanyolország és Írország, amelyek a szankciók bevezetését szorgalmazták emiatt.
„Izrael valószínűleg elhárítja a jelenlegi kísérletet”
– mondta egy EU-tisztviselő. „A tanács közelgő szünete némi időt nyer Izraelnek. De a most kialakult precedens komoly kockázatot jelent a jövőre nézve, mivel megkönnyíti a Izrael-ellenes országok számára, hogy a jövőben Izraelt célba vegyék.”