Hoppá: Kína katonai lézerrel vett célba egy német repülőgépet a Vörös-tengeren

green, laser, light rays, light games, laser beams, light, beam of light, shine, light effect, backlighting, laser beam, laser, laser, laser, laser, laser, laser beam

Rendkívüli közleményt adott ki a kínai hadsereg lézeres akciója után a német külügyminisztérium.

Németország kedden behívatta a kínai nagykövetet, miután kijelentette, hogy a kínai hadsereg lézerrel célba vette az ASPIDES nevű EU-műveletben részt vevő repülőgépét.

Kínai lézerek a Vörös-tengeren

„A német személyzet veszélybe sodrása és a művelet megzavarása teljesen elfogadhatatlan” 

– közölte az incidens kapcsán a német külügyminisztérium az X-en.

Az Európai Bizottság és a kínai külügyminisztérium nem reagált az incidenst követő megkeresésekre.

Az értesülések alapján valószínűleg vakító (blinding) vagy zavaró lézerről van szó – nem fegyveres célzólézerről, hanem olyan eszközről, ami a repülő szenzorait és pilótáit próbálja elvakítani vagy megzavarni. Ez korábban hasonló incidenseknél is előfordult – például 2018-ban egy kínai bázisról irányítottak amerikai gépekre hasonló lézereket.

Lelepleződött a titok: kínai rakétákkal is lövik Jemenből Izraelt

Kína segít a jemeni húsziknak fegyvereket szerezni a Vörös-tengeren való szabad áthaladásért cserébe – árulták el amerikai hírszerzési források az egyik izraeli hírügynökségnek.

Az ASPIDES küldetése

Az ASPIDES az Európai Unió 2024 elején indított haditengerészeti művelete a Vörös-tengeren, amelynek célja a kereskedelmi hajózás védelme a jemeni húszi lázadók támadásai ellen. A misszió közvetlen válasz volt arra, hogy a húszik rendszeresen célba vették a nemzetközi hajóforgalmat, főként az Izraelhez köthető vagy Izrael felé tartó hajókat, válaszul a gázai háborúra. A művelet neve a görög „aspis” szóból ered, amely pajzsot jelent, és célja, hogy az EU erős védelmi jelenlétet biztosítson a stratégiailag kiemelt tengeri útvonalakon, különösen a Szuezi-csatorna közelében.

Az ASPIDES művelet keretében több uniós tagállam hadihajói járőröznek a térségben, biztosítva a hajók szabad áthaladását és elrettentve az ellenséges akciókat. A parancsnokság Görögországban található, a művelet vezetését pedig egy görög ellentengernagy látja el. Az ASPIDES különösen fontos az EU számára, mivel a globális kereskedelem jelentős része halad át ezen a térségen, és az útvonalak biztonsága közvetlen hatással van az európai gazdaságra és energiabiztonságra is. A művelet párhuzamosan zajlik az amerikai vezetésű „Prosperity Guardian” haditengerészeti koalícióval, de attól függetlenül működik.

Izraeli lézerfegyverekkel szerelhetik fel a nyugati hadseregeket?

Az olcsó és már a harctéren is kipróbált lézerfegyverekre nagy igény lenne Nyugaton.

Fegyver a jövőből: Mindent megváltoztat Izrael vadonatúj lézerfegyvere

Az Iron Beam megváltoztatja a régióban eddig érvényes játékszabályokat.