Benjamin Netanjahu személyesen adta át a Nobel-békedíjra jelölő dokumentumot az amerikai elnöknek.
Benjamin Netanjahu miniszterelnök hivatalosan is jelölte Donald Trump elnök nevét a Nobel-békedíjra – közölte az izraeli vezető.
Nobel-békedíj Trumpnak?
Netanjahu az amerikai és izraeli delegáció hivatalos találkozója előtt adta át a jelölőlevelet, és kijelentette, hogy „kiérdemelte” a Nobel-békedíjat, utalva az Ábrahám-megállapodások sikeres közvetítésére, a további hasonló megállapodások megkötésére irányuló folyamatos erőfeszítéseire, valamint Izrael melletti kiállására és támogatására az Iránnal folytatott háború során.
„Éppen most is békét teremt, egyik országban és régióban a másik után”
– mondta Netanjahu, hozzátéve, hogy szeretné „kifejezni nemcsak az összes izraeli, hanem a zsidó nép és a világ számos emberének csodálatát és elismerését az Ön vezetői képességei, a szabad világ vezetése, az igaz ügy vezetése és a béke és biztonság elérése iránti törekvése iránt”.
Trump elnök megköszönte Netanjahunak a jelölést:
„Nagyon köszönöm; különösen tőled ez nagyon sokat jelent, Bibi, nagy megtiszteltetés.”
A jelölés
A 2025. július 1-jei keltezésű, az oslói Norvég Nobel-bizottságnak címzett jelölőlevél kiemeli Trump szerepét az Ábrahám-megállapodások előmozdításában, mint a Nobel-békedíjra való jelölés elsődleges indokát.
„Trump elnök rendíthetetlen és kivételes elkötelezettséget tanúsított a béke, a biztonság és a stabilitás előmozdítása iránt világszerte” – írta Netanjahu a norvég Nobel-bizottság tagjainak címzett hivatalos jelölőlevélben. „A Közel-Keleten erőfeszítései drámai változásokat hoztak és új lehetőségeket teremtettek a béke körének bővítésére Izrael és a régióban élő szomszédaink között.”
Az izraeli vezető az Ábrahám-megállapodások során elért diplomáciai sikereket „úttörő megállapodásoknak” nevezte, amelyek „hivatalos diplomáciai kapcsolatokat hoztak létre Izrael és több arab ország között – köztük az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein és Marokkó között”.
„Ezek az áttörések átalakították a Közel-Keletet, és történelmi előrelépést jelentettek a béke, a biztonság és a regionális stabilitás felé”
– írta az izraeli miniszterelnök levelében, hozzátéve, hogy „Trump elnök víziója és merész, innovatív diplomáciája nem a konfliktusok és a szélsőségesség, hanem az együttműködés, a párbeszéd és a közös prosperitás jegyében valósult meg”.