Az izraeli miniszterelnöki hivatal szombat este közleményt adott ki, amely szerint Izrael „elfogadhatatlannak” minősítette azokat a módosításokat, amelyeket a Hamász kíván végrehajtani a tűzszünetről és a túszok szabadon bocsátásáról szóló legutóbbi megállapodási javaslatban.
A PMO közleménye szerint:
„Helyzetértékelést követően Benjamin Netanjahu miniszterelnök utasítást adott arra, hogy Izrael pozitívan válaszoljon a közvetett tárgyalásokra szóló meghívásra, és folytassa a túszaink visszatérését célzó tárgyalásokat a katari javaslat alapján, amelyet Izrael már elfogadott.”
A hivatal megerősítette, hogy Izrael tárgyalóküldöttsége vasárnap Katarba utazik, hogy folytassa a megbeszéléseket. A cél az, hogy a tárgyalások során áthidalják a fennmaradó nézeteltéréseket, és lezárják a túszok szabadon bocsátásáról és a tűzszünetről szóló megállapodás részleteit.
Netanjahu miniszterelnök a tervek szerint vasárnap az Egyesült Államokba utazik, hogy hétfőn találkozzon Donald Trump volt amerikai elnökkel.
A Hamasz nemrég közölte, hogy a jelenlegi, az amerikaiak által támogatott tűzszüneti és túszmegállapodási keretjavaslatot megvitatta más palesztin frakciókkal, és azok „egységesen” „pozitív” választ adtak az indítványra. Ennek ellenére több olyan részlet is van, amely továbbra sem tisztázott.
A Ynet hírportál jelentése szerint a Hamász három fő változtatást követel:
- Segélyelosztás Gázában: a Hamász azt követeli, hogy a Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) hagyja el a térséget, és a segélyek elosztása térjen vissza a korábbi tűzszünetek során alkalmazott rendszerhez.
A korábbi változatban csupán annyi szerepelt, hogy a segélyek elosztása „egyeztetett csatornákon, köztük az ENSZ-en és a Vörös Félholdon keresztül” történik – a GHF nem szerepelt benne név szerint. - Az IDF (izraeli hadsereg) kivonása: a Hamász szakaszos izraeli csapatkivonást követel Gázából, amit egy korábbi változat még tartalmazott, azonban a jelenlegi, katariak által készített verzió szerint az IDF csak „egyeztetett térképek alapján” helyezi át erőit.
A Witkoff-tervezet szerint a hadsereg kezdetben Észak-Gázába és a Netzarim-folyosóba vonult volna vissza a tűzszünet idejére, majd egy hét elteltével – és több túsz holttestének átadása után – Dél-Gázába települt volna át.
Egy katonai forrás szerint a tűzszünet idején az IDF az eredeti ütközőzónában marad, plusz 250 métert benyúlva a Gázai övezetbe, ezzel új, 1,2–1,4 kilométeres ütközőövezetet kialakítva. A hadsereg nem fog kivonulni az ún. Philadelphi-folyosóból sem. - Harci cselekmények újraindításának tilalma a 60 nap után: a Hamasz biztonsági garanciát követel az Egyesült Államoktól, Katartól és Egyiptomtól arra vonatkozóan, hogy a 60 napos időszak végén se induljon újra a harc.
A javaslat szerint a tűzszünet két hónapja alatt összesen 10 élő túszt engednének szabadon: nyolcat az első napon, további kettőt az ötvenedik napon.
Emellett 18 elhunyt izraeli túsz holttestét is visszaadnák, három szakaszban.
A Jerusalem Post korábbi jelentése szerint a túszokért cserébe Izrael 125 palesztin terrorista foglyot, valamint 1 111 gázai letartóztatottat engedne szabadon, akiket 2023. október 7. után vettek őrizetbe.
A gázai palesztin frakciók közül a Palesztin Iszlám Dzsihád is úgy nyilatkozott, hogy a Hamász tájékoztatta őket a javaslatról, és ők is „érdekeltek a megállapodásban való előrelépésben”.
Izraelben közben továbbra is belpolitikai vita zajlik a megállapodás lehetséges elfogadásáról. A biztonsági kabinet szombat este ülésezett. A nemzetbiztonsági miniszter, Itamar Ben-Gvir azt nyilatkozta:
„A Hamászt el kell pusztítani a megállapodás előtt. Támogatni kell a gázai lakosság kivándorlását is.”
Hozzátette: „Itt az ideje, hogy ne húzzuk tovább az időt a Gázai övezetben, és gyors megoldásra törekedjünk a Hamasz felszámolása érdekében – ez a háború végső célja.”
Bezalel Szmotrich, pénzügyminiszter, szintén közölte: ellenzi a harcok befejezését célzó bármiféle egyezményt.
„Teljes szívemből mondom: ez nem fog megtörténni. Beszélek erről Netanjahuval, és nem úgy tűnik, hogy ő efelé haladna” – mondta.
Donald Trump ezzel szemben közölte, hogy a hétfői találkozón „nagyon határozott lesz” Netanjahuval szemben, és célja, hogy rávegye őt a háború befejezésére.