Hosszas vita után az Európai Műsorszolgáltatók Uniója (EBU) úgy döntött, hogy csütörtökön a BBC londoni székházában tartott közgyűlésén nem szavaz Izrael kizárásáról az Eurovíziós Dalfesztiválról.
Ez azt jelenti, hogy Izrael egyelőre továbbra is részt vehet Eurovíziós Dalfesztiválon. Ez a döntés Izrael számára győzelemnek számít, mivel ha szavazásra került volna sor, Izraelt nagy valószínűséggel kizárták volna.
Szavazás elhalasztva
Az Eurovision Fun weboldal szerint az izraeli részvétel kérdését elhalasztották az EBU téli üléséig. A döntés a gázai háború kimenetelétől és attól függ, hogy a háború véget ért-e már – írja a weboldal.
Az EBU forrásai szerint, ha a háború télig is folytatódik, további megbeszélésekre lesz szükség, és Izrael további részvétele nehézségekbe ütközhet.
„Sok ország ellenzi ezt”
– mondta egy forrás.
Izrael kizárását Izland és Szlovénia kezdeményezte. Az Ynet szerint Ausztria, Németország és Svájc voltak az egyetlen országok, amelyek nyilvánosan támogatták Izraelt. Sokakat meglepő lépésként a BBC kérte a szavazás elhalasztását, és javasolta a tárgyalások folytatását, amit Izraelnek tett engedménynek tekintettek.
Az Ynet idézte az izlandi Visir újságot, amelyben Izland külügyminisztere, Þorgerður Katrín Gunnarsdóttir egy interjúban azt mondta: „Magánemberként furcsának és természetellenesnek tartom, hogy Izrael részt vehet az Eurovíziós Dalfesztiválon, tekintettel a háborús bűnökre – sőt, etnikai tisztogatásra –, amelyek az elmúlt hetekben és hónapokban Gázában történtek.”
Ayala Mizrahi ügyvéd képviselte Izraelt a Kan, Izrael állami műsorszolgáltatója nevében. Beszédében elmondta, hogy Izrael nagyon fontosnak tartja részvételét a dalversenyen, és hangsúlyozta, hogy Izrael több mint 50 éve vesz részt az Eurovíziós Dalfesztiválon.
Izrael négyszer nyerte meg az Eurovíziós Dalfesztivált: 1978-ban, 1979-ben, 1998-ban és 2018-ban. Idén Izrael versenyzője, Yuval Raphael, az első helyet szerezte meg a közönségszavazáson és a második helyet az összesített eredményben a „New Day Will Rise” című dallal.
Felhívás Izrael kizárására
Az idei májusban megrendezett verseny előtt Izland és más közszolgálati műsorszolgáltatók, köztük a spanyol műsorszolgáltató, Izrael kizárását követelték a gázai háború miatt.
Raphael sikere után az Izrael kizárását követelő hangok felerősödtek, és sok jelenlegi és korábbi Eurovíziós résztvevő azt követelte, hogy vizsgálják meg, Izrael megsértette-e a szabályokat azzal, hogy Raphael dalát kormányzati finanszírozású hirdetésekkel népszerűsítette. Az EBU szerint ez nem jelentette a szabályok megsértését.
Az EBU következetesen kijelentette, hogy nem fogja kizárni Izraelt, mert az Eurovízió a műsorszolgáltatók közötti verseny, nem pedig a kormányoké, és Izrael állami műsorszolgáltatója, a Kan nem sértette meg az Eurovízió szabályait.