Vadonatúj harci drónokat állított hadrendbe Izrael ősellensége

A Homa, a Dideban és a Shahin–1 harci drónok jelentősen növelhetik az iráni hadsereg felderítő- és csapásmérő képességeit.

Irán három új harci drónról rántotta le a leplet, amelyek mindegyike hazai gyártású – adta hírül a NextGen Defense.

Új drónokkal bővül az iráni arzenál

Az Irán délkeleti részén található egyik drónbázison bemutatott trió különleges képességekkel ruházza fel az iráni drónarzenált a függőleges felszállástól a kamikazecsapásokig és elektronikus hadviselésig.

A Homa egy VTOL drón, amely 3600 méter magasságig képes emelkedni, és még éjjellátó berendezéssel is fel van szerelve. A VTOL (Vertical Take-Off and Landing) drónok olyan pilóta nélküli repülőeszközök, amely hasonlóan a helikopterekhez képesek függőlegesen felszállni és landolni, miközben előrehaladáskor repülőgépként működnek.

Előnyük, hogy nincs szükségük kifutópályára, ezért kiválóan használható szűk, nehezen megközelíthető vagy városi területeken.

A VTOL drónok ötvözik a helikopterek rugalmasságát a fixszárnyú repülőgépek hatótávolságával, ezért széles körben alkalmazzák őket katonai, hírszerzési, logisztikai, mezőgazdasági és ipari célokra is.

Bemutatták a Shahid Bagherit: sufnituning drónanyahajót állított hadrendbe Irán

Az amerikai szankciók miatt Irán úgy döntött, hogy a hordozót egy egyszerű kereskedelmi konténerhajóból alakítja ki.

A Dideban egy kisebb méretű, mobilabb, felderítő drón. Képes más rendszerekhez csatlakozni, így egyszerre több zónát is pásztázhat, felderítő vagy akár célmegjelölő szerepet betöltve.

A Shahin–1 egy modern öngyilkos drón, amelyet egyirányú bevetésekre fejlesztettek ki mozgó és álló célpontok ellen egyaránt. Rugalmas repülési magassága különböző csapásmérési lehetőségeket biztosít számára.

„Az olyan stratégiai területekre történő beruházással, mint a pilóta nélküli rendszerek is, a szárazföldi erőket vezető pozícióba helyeztük a következő generációs katonai technológiák átvételében”

– mondta Nozar Nemati dandártábornok, az iráni hadsereg szárazföldi erőinek parancsnokhelyettese a bemutató alkalmával.

Veszélybe került Izrael világelsősége a kamikaze drónok terén?

„A drónpiac izraeli és amerikai dominanciájának napjai már régen elmúltak” – állapították meg a Drone Proliferation Dataset című tanulmány szerzői.

Iráni drónfejlesztések

Irán drónarzenálja az utóbbi évtizedben jelentős fejlődésen ment keresztül, mára a Közel-Kelet egyik legkiterjedtebb és legsokoldalúbb pilóta nélküli eszközparkjává vált. 

A flottában megtalálhatók a felderítő és megfigyelő drónok, valamint a harci és öngyilkos drónok is, amelyek képesek precíziós csapásmérésre, még mozgó célpontok ellen is. Irán ezen rendszereket nemcsak saját hadseregében alkalmazza, hanem proxy szervezetein keresztül is exportálja a régió konfliktuszónáiba, ezzel jelentős geopolitikai befolyásra téve szert.

Irán az év elején mutatta be a Shahed-149 „Gáza” nevű, nagy teherbírású drónját, amely 22 méteres szárnyfesztávolsággal és a jelentések szerint akár 4000 kilométeres hatótávolsággal is büszkélkedhet.

Nemrégiben bemutatták a Razvan-t is, egy kamikaze drónt, amely 20 kilométeres becsült hatótávolsággal rendelkezik.

Megérkezett a jövő: 22 modern drónelhárító-rendszert tesztelt az IDF

20 amerikai drónelhárítási szakértő is jelen volt, hogy szemtanúja legyen a legjobb izraeli vállalatok eszközeit bemutató eseménynek. Videó.

A szükség nagy úr: 20 év után reaktiválja a Vulcan gépágyúkat az IDF

A Vulcan rendszerek a második libanoni háborút követő nyugdíjazásuk után térnek vissza az IDF szolgálatába.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.