A berlini Alkotmányvédelmi Hivatal (Verfassungsschutz) először minősítette a palesztinbarát és szélsőségesen Izrael-ellenes BDS (Bojkott, Tőkekivonás és Szankciók) mozgalmat „alkotmányellenesnek” és „bizonyítottan szélsőséges törekvésnek” éves jelentésében, amelyet május 21-én hoztak nyilvánosságra.
A jelentés szerint a BDS berlini szervezete „alkotmányellenes ideológiát” képvisel, amely tagadja Izrael létjogosultságát, és központi szerepet játszik a város Izrael-ellenességének kialakításában.
A dokumentum kiemeli, hogy a BDS-aktivisták „igazolták és/vagy dicsőítették” a Hamász 2023. október 7-i terrortámadását, amelyben körülbelül 1200 ember, többségében civil, vesztette életét.
A jelentés szerint a támadást „felszabadító harcként” vagy a Gázai övezet „szabadtéri börtönéből való kitörésként” ünnepelték.
A jelentés megállapította, hogy a BDS-hez köthető tüntetéseken rendszeresen antiszemita sztereotípiákat ábrázoló transzparensek jelentek meg. Bár a BDS berlini magja körülbelül 30 aktivistából áll, a jelentés szerint szoros átfedés van a mozgalom és az iszlamista szélsőséges csoportok között.
Az iszlamista szcéna létszáma Berlinben 2024-re 2440 főre nőtt, ami 60 fővel több az előző évhez képest, és a Hamász támogatói bázisa is bővült, jelenleg mintegy 200 főre tehető.
A német hatóságok korábban is kritizálták a BDS mozgalmat, de ez az első alkalom, hogy hivatalosan is alkotmányellenesnek minősítették. Ez a lépés lehetővé teszi a hatóságok számára, hogy szigorúbb megfigyelési és ellenőrzési intézkedéseket alkalmazzanak a mozgalommal szemben.
A döntés hátterében a Németországban tapasztalható antiszemita incidensek számának növekedése és az Izrael-ellenes retorika erősödése áll.
A BDS mozgalom célja Izrael gazdasági, kulturális és politikai elszigetelése, amíg az nem teljesíti a palesztin követeléseket. Kritikusai szerint azonban a mozgalom antiszemita indíttatású és aláássa Izrael államiságát.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.