Egyes európai nemzetek az Izraelből származó adományok megadóztatását fontolgatják.
Több európai ország is lehetséges megtorló intézkedéseket készítenek elő egy izraeli törvényjavaslattal szemben.
Adományháború készül
Az Israel Hayom értesülései szerint az európai nemzetek lehetséges megtorló intézkedéseket készítenek elő egy izraeli törvényjavaslattal szemben, amely mintegy 80%-os adót vetne ki az izraeli civil szervezeteknek szánt külföldi kormányzati adományokra.
Az izraeli lap szerint a lépés diplomáciai feszültségeket keltett, amely „nemzetközi adományháborúvá” fajulhat.
A törvényjavaslat, amelyet Ariel Kallner Knesszet-képviselő nyújtott be, elsősorban az olyan izraeli baloldali szervezeteket vesz célba, mint például a B’Tselem és a Breaking the Silence, de diplomáciai források arra figyelmeztetnek, hogy a következmények az egymással szembeni kölcsönös intézkedések a zsidó közösségekre is kiterjedhetnek világszerte.
Diplomáciai források szerint több európai ország – köztük Németország, Hollandia és más európai uniós országok – is vizsgálja a törvényre válaszul hozott párhuzamos intézkedések lehetőségét. Ezek az országok évek óta milliókat küldenek Júdea és Szamáriába (Ciszjordániába), az izraeli jobboldal nemtetszésére, valamint az izraeli közbeszédben vitatottnak tartott szervezetekbe.
Az új törvény jelentős aggodalmat kelt e civil szervezetek körében. A szervezetek sok esetben túlnyomórészt különböző külföldi országokból származó pénzekre támaszkodnak működésük finanszírozásához. Figyelemre méltó példa erre azok a szervezetek, amelyek terroristákat védenek az izraeli bíróságokon, és beadványokat nyújtanak be az izraeli Legfelsőbb Bírósághoz. Például a HaMoked – Center for the Defense of the Individual költségvetésének 90%-a külföldről származik.
„Egy bumeráng, amely visszaüthet a zsidó közösségeknek”
Az adományozási lehetőségek megakadályozásáról szóló döntésen feldühödött országok azt fontolgatják, hogy ugyanilyen adót vetnek ki az Izraelből a külföldön működő civil szervezeteknek szánt adományokra. Különböző források szerint „a törvény kezdeményezői úgy állították be a törvényt, mint ami megakadályozza a külföldi beavatkozást és a hazai felforgatást, de most egy olyan bumeránggal szembesülhetnek, ami világszerte ártani fog a zsidó közösségeknek”.
Egy ilyen adományháború, figyelmeztetnek a diplomaták, nemcsak az izraeli civil szervezeteknek, hanem a diaszpórában élő zsidó közösségeknek is kárt okozhat.
Az olyan intézmények, mint a zsidó iskolák, közösségi központok és cionista szervezetek, amelyek néha az Izraelből érkező adományokra támaszkodnak, szigorúbb szabályozásokkal, bürokratikus késedelmekkel vagy akár új adókkal is szembesülhetnek.
Ezt a cikket szerkesztőségünk a sábát beállta előtt készítette és előre időzítve jelent meg az oldalon.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.