Bart De Wever belga miniszterelnök szerdán visszautasította egy újságíró azon állítását, miszerint Izrael népirtást követ el a Gázai övezetben, és kijelentette, hogy a megoldatlan bonyolultságok miatt még túl korai lenne elismerni egy palesztin államot.
De Wever megjegyzései figyelemre méltó politikai változást jeleznek Brüsszelben.
Belgium előző, a Szocialista Párt által vezetett kormánya alatt az ország Izrael egyik legszókimondóbb kritikusa volt az Európai Unióban.
Goedele Devroy újságíró a VRT flamand közszolgálati televíziónak adott interjújában megkérdezte: „Palesztina elismeréséről: Úgy hallottam, hogy a többség a parlamentben egy olyan határozaton dolgozik, amely élesíti a hangot az Izrael által ott elkövetett népirtás ellen”.”
De Wever megkérdőjelezte a kérdés feltevését. „Az ön kérdésfeltevése rendkívül kétes” – mondta Devroy-nak. „Ön már a népirtás feltételezésével operál – ezt a Nemzetközi Bíróságnak kell megállapítania”.
A továbbiakban De Wever óva intett a palesztin államiság elhamarkodott elismerésétől, jelentős megválaszolatlan kérdésekre hivatkozva:
„Milyen területet ismernénk el? Melyik hatóságot? Demokratikus, legitim? Elkötelezett-e Izrael elismerése, a Hamász demilitarizálása és a biztonsági garanciák nyújtása mellett, ami szélesebb körű következményekkel jár az arab világra nézve?”.
De Wever, a konzervatív Új Flamand Szövetség (N-VA) vezetője februárban lépett hivatalba, miután pártja a legnagyobb szavazatarányt szerezte meg a 2024-es belgiumi parlamenti választásokon. Most egy jobbközép koalíciót vezet, amelynek tagjai állítólag megállapodtak abban, hogy félreteszik az Izrael-politikával kapcsolatos nézeteltéréseket.
Az előző kormány alatt Belgium azon kevés nyugati országok közé tartozott, amelyek bejelentették, hogy támogatják Dél-Afrika Izrael elleni népirtási perét a Nemzetközi Bíróságon.
Belgium azt is vállalta, hogy tiszteletben tartja a Nemzetközi Büntetőbíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen kiadott elfogatóparancsát.
De Wever azóta megfordult, és a múlt hónapban kijelentette, hogy Belgium nem hajtana végre egy ilyen elfogatóparancsot, és szerinte egyetlen más uniós ország sem tenné ezt meg. „Van olyan, hogy reálpolitika” – mondta a VRT-nek adott interjújában.
„Nem hiszem, hogy bármelyik európai ország letartóztatná Netanjahut, ha a területén tartózkodna. Franciaország nem tenné meg, és nem hiszem, hogy mi sem tennénk”.
Michael Freilich, az N-VA zsidó származású parlamenti képviselője a JNS-nek elmondta, hogy De Wever „Izrael barátja”. A Hamász vezette izraeli invázió után, 2023. október 7-én De Wever kijelentette, hogy „Belgiumnak ki kell állnia Izrael mellett, a fény a Hamász sötétségével szemben” – jegyezte meg Freilich.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.