A holokauszt után Greta Jungleib fáradhatatlanul kereste testvérét, Waltert, és csak 72 évvel később tudta meg a szörnyű igazságot: Waltert 19 másik gyermekkel együtt brutálisan meggyilkolták a hamburgi „horrorházként” néven ismertté vált épületben.
A most 95 éves Greta 72 évig nem tudta, mi történt egyetlen testvérével, Walterrel, akitől Auschwitzban elválasztották. Azt hitte, hogy testvére egy halálmenet során halt meg. Egy nap azonban telefonhívást kapott Bella Reichenbaumtól, akinek a férje rokonát szintén meggyilkolták a hamburgi „horrorházban” néven ismertté vált épületben, és ez mindent a feje tetejére állított, amit korábban tudni vélt.
Emberkísérletek
Mint kiderült, Waltert és társait orvosi kísérleteknek vetették alá. Miközben a szövetséges erők közeledtek Németország felé, a nácik őt és 19 másik zsidó gyermeket egy iskolaépület pincéjében felakasztották. Holttestüket elégették, hogy eltüntessék a brutális kísérletek nyomait.
„Néhány héttel azután, hogy Walter Auschwitzba érkezett, Josef Mengele belépett a gyerekek barakkjába, és megkérdezte: ”Ki akarja látni az anyját?”. Azt a 20 gyereket, aki odaszaladt hozzá, mindannyian 5 és 12 év közöttiek voltak, elkülönítették a többiektől, tiszta ruhába öltöztették őket, és a Neuengamme koncentrációs táborba küldték” – mesélte Daniela Moran, Greta lánya.
Neuengamme egyike volt a Németországon belül található náci koncentrációs táboroknak. Sok nem zsidó foglyot tartottak itt fogva, köztük szovjeteket, politikai disszidenseket, de még németeket is. A zsidó gyerekeket egy lezárt barakkban helyezték el, hogy elrejtsék a Dr. Kurt Heissmeyer, egy náci tüdő- és tuberkulózis-specialista által végzett kísérleteket. Heissmeyer tuberkulózisbaktériumokat injekciózott a gyerekekbe, és több hónapon keresztül végzett rajtuk kísérleteket.
A nyomok eltüntetése
A borzalom ezzel még nem ért véget. 1945. április 20-án, amikor a nácik már a vereségre készültek, belekezdtek a bizonyítékok megsemmisítésébe. A 20 gyermeket elkábították, majd felakasztották a hamburgi Bullenhuser Damm iskola pincéjében és holttestüket elégették. Két holland ápolónőt és két francia orvost, akiket arra kényszerítettek, hogy segédkezzenek a kísérletekben, szintén meggyilkoltak, hogy a tanúkat eltüntessék. A kísérletekkel kapcsolatos összes dokumentumot megsemmisítették.
Ez a megrázó történet csak az 1960-as években látott napvilágot, Günther Schwarberg német újságírónak a Stern magazin számára készített nyomozásakor. Schwarberg személyesen ügyének tekintette a leleplezést. Mivel nem volt saját gyermeke, úgy tekintett a meggyilkolt gyerekekre, mintha a sajátjai lettek volna, és az igazság feltárásának szentelte az életét.
„Mi soha nem ismertük ezt a történetet” – mondta Moran. “Csak akkor tudtuk meg, hogy Walter is köztük volt, amikor felhívott minket Bella Reichenbaum, aki segített azonosítani a többi áldozatot”.
Csehországból Auschwitzba
Greta és Walter Jungleib a csehszlovákiai Loštice városában született és nőtt fel. Édesapjuk ékszerész és órásmester volt, édesanyjuk pedig a családi üzletben segített. 1942-ben sárga csillag viselésére kényszerítették őket, apjuknak fel kellett adnia az üzletet, Gretát pedig eltiltották az iskolába járástól.
1944-ben Greta 14, Walter pedig 12 éves volt, és egy erdő melletti házban bujkáltak, hogy elkerüljék a deportálást. Néhány hét múlva azonban valaki feladta őket és náci katonák érkeztek, akik a családot egy szlovákiai koncentrációs táborba, majd Auschwitzba vitték.
Egy hétig a családi barakkban voltak elszállásolva, mielőtt Gretát és édesanyját elválasztották Waltertől és édesapjuktól. Greta és az édesanyja túlélte a holokauszt borzalmait. Apjuk Mauthausenben halt meg kényszermunkában, Walterről pedig évekig azt hitték, hogy az egyik halálmenet során pusztult el.
A Jad Vasemnek tett vallomásában Greta leírta utolsó pillanatát Walterrel: „Egy hét Auschwitzban töltött idő után elvitték a férfiakat. Walter rövid időre visszajött, a sapkáját ott felejtette. Mivel vallásos család voltunk, mindig viselte. Felvette, mosolygott, integetett, és soha többé nem láttam.”
Walter mellett a nácik 19 másik gyermeket gyilkoltak meg, 10 fiút és 10 lányt, Lengyelországból, Olaszországból, Franciaországból, Hollandiából és Szlovákiából.
Hamburgi látogatás
„Walter és az anyám nagyon közel álltak egymáshoz. Együtt játszottak. Amikor alig 10 évvel ezelőtt felfedeztük az igazságot, érzelmileg nagyon megviselte őt. Rájött, hogy miközben őt felszabadították, Walter még mindig életben volt. Gyakran elgondolkodik azon, mi lett volna, ha életben marad” – mondta Moran.
A felfedezést követően Greta úgy döntött, hogy ellátogat Hamburgba, hogy saját szemével lássa azokat a helyeket, ahol testvére az utolsó hónapjait töltötte. Meglátogatta az iskolaépület alagsorában kialakított emlékhelyet is.
Greta végül kivándorolt Izraelbe, megházasodott, két gyermeke született, és ma már hét unokája van. Családja nemrégiben Hamburgba utazott a náci Németország kapitulációjának és a gyermekek meggyilkolásának 80. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésre, a meggyilkolt gyermekek emlékét őrző alapítvány meghívására.
Ma már egy új városrész épült a helyszínen, ahol utcát neveztek el minden egyes meggyilkolt gyerekről.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.