Donald Trumpék választás elé állították az állami támogatásban részesülő amerikai egyetemeket.
A National Institutes of Health (NIH), az Egyesült Államokban az orvosi kutatásokat szabályozó szövetségi ügynökség hétfőn egy memorandumot tett közzé, amely az amerikai egyetemeknek nyújtott kutatási támogatásokat ahhoz a feltételhez köti, hogy ne bojkottálják Izraelt, és megszünteti az összes “DEI”, azaz “Sokszínűség, Esélyegyenlőség és Inkluzivitás (elfogadás, befogadás)” programot.
A woke vége
A memorandum szerint az ügynökség „fenntartja a jogot a pénzügyi támogatás megszüntetésére”, ha a támogatásban részesülő egyetemek nem tartják be a sokszínűség és egyenlőség kutatását tiltó szövetségi irányelveket és a „tiltott bojkottokat”.
A memorandum a „diszkriminatív tiltott bojkott” fogalmát úgy határozza meg, mint „a részvétel megtagadása, a kereskedelmi kapcsolatok megszakítása vagy a kereskedelmi kapcsolatok korlátozása kifejezetten izraeli vállalatokkal vagy Izraelben vagy Izraellel üzleti tevékenységet folytató vállalatokkal, illetve az izraeli törvények alapján engedélyezett vagy bejegyzett vállalatokkal”. A közlemény szerint „a támogatás elfogadásával a kedvezményezettek megerősítik, hogy a támogatási időszak alatt nem vesznek részt és nem is fognak részt venni diszkriminatív tiltott bojkottban”.
Az új irányelv az április 21-től kiadott támogatások kedvezményezettjeire vonatkozik.
Az NIH a világ legnagyobb állami finanszírozója az orvosi kutatásoknak. Évente mintegy 60 ezer támogatást ítél oda közel 3000 egyetemnek és kórháznak. Éves 48 milliárd dolláros (17,1 ezer milliárd forint) költségvetésének több mint 80%-át ezekre a kutatási támogatásokra fordítja.
Harc a józanságért
A Trump-adminisztráció hivatalba lépése óta határozottan felvette a harcot az általa diszkriminatívnak tekintett DEI-programok, valamint az Izrael-ellenes tüntetések és akciók ellen az amerikai egyetemeken. Hivatalosan Izrael bojkottálása az amerikai intézményekben nem elterjedt, de számos Izrael-ellenes diákszervezet és oktató szorgalmazza az Izrael bojkottálására irányuló petíciókat és felhívásokat.
Néhány egyetem azonban elfogadta e diákok követeléseit az Izrael-ellenes tüntetések során, amelyek a Hamász október 7-i támadása után törtek ki a campuszokon.
A Harvard Egyetem nemrégiben úgy döntött, hogy nem tesz eleget az adminisztráció követeléseinek, ami miatt az egyetem 9 milliárd dollárnyi támogatást és egyéb pénzügyi átutalástól eshet el. Az egyetem perrel válaszolt az adminisztráció lépései ellen. A Harvard közösségéhez intézett levelében Alan Garber, az egyetem elnöke azzal érvelt, hogy a kormányzatnak a tekintélyes intézmény elleni legutóbbi eszkalációja „komoly valós következményekkel jár a betegek, a diákok, a tanárok, a személyzet, a kutatók és az amerikai felsőoktatás helyzetére a világban”.
A hitelminősítő intézetek arra figyelmeztettek, hogy a kormányzat fellépése hatalmas kárt okozhat a tekintélyes költségvetéssel rendelkező intézmények pénzügyi helyzetére nézve.
Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.