Dr. Örkény Antal: A krízisek hatása a társadalmakra

Dr. Örkény Antal, az ELTE professzor emeritusa volt Szalai Kálmán vendége a Neshama TV 50 perc című műsorának legújabb epizódjában. 

A Neshama TV adásában  Örkény Antal beszélt a társadalmi szolidaritás, idegenellenesség és nacionalizmus összefüggéseiről, különös tekintettel arra, hogy a nagy krízisek miként alakítják át a társadalmak gondolkodását és viselkedését.

A szolidaritás modern gyökerei

A beszélgetés elején Örkény professzor kifejtette, hogy a szolidaritás mint társadalmi érték a modernitás alapvető eleme. 

„A modernitás arról szól, hogy a társadalmat nem külső erők irányítják, hanem maga a társadalomhoz tartozó egyének közössége” 

– magyarázta, visszautalva a francia forradalom hármas jelszavára – szabadság, egyenlőség, testvériség –, amely szerinte az egyén életének iránytűit határozza meg. Mint mondta, a testvériség fogalma, amely eredetileg inkább politikai jelentőséggel bírt, mára a társadalmi szolidaritás megnyilvánulásává vált, globális dimenzióban is.

50 perc – Társadalmi válságok és szolidaritás – Örkény Antal szociológus

50 perc Szalai Kálmánnal, a Neshama TV közéleti műsora politikáról, társadalomról zsidó szemmel. Az 50 perc legújabb adásában Szalai Kálmán vendége Dr. Örkény Antal szociológus, akivel a társadalmi szolidaritás, az idegenellenesség és a nacionalizmus kérdéseiről beszélgetnek. Szó esik arról, hogyan alakítják át a krízisek – mint a COVID, az orosz-ukrán háború vagy a migráció – a társadalmak gondolkodását, és milyen hatást gyakorolnak az összetartásra.

A professzor kiemelte, hogy a szolidaritás nem korlátozódhat az adott társadalom tagjaira, hanem az emberiség iránti felelősségérzetre is kiterjedhet. Ezt különösen olyan globális krízisek esetében fontos figyelembe venni, mint a COVID-19 járvány, az orosz–ukrán háború vagy a környezeti katasztrófák.

“Rögtön igent mondtam Magyarországra” – interjú Oberlander Báruch rabbival 

Oberlander Báruch rabbi a Neshama TV-ben mesélt az élettörténetéről, tapasztalatairól és a zsidó közösség számára aktuális témákról.

Krízisek hatása a társadalmi összetartásra

Az elmúlt években Európát és a világot is számos súlyos válság érte, amelyek közül kiemelkedik az orosz–ukrán háború, a Közel-Kelet konfliktusai és a klímaváltozás. A professzor szerint a krízisek hatására kezdetben gyakran megerősödik a szolidaritás, ám annak fenntartása hosszabb távon már nehézségekbe ütközik. Példaként hozta fel az ukrán háborúra adott európai reakciókat, amelyek kezdetben egységes támogatásban nyilvánultak meg, de idővel elkezdtek megfakulni.

„Ahhoz, hogy egy társadalom szolidaritása hosszabb távon fennmaradjon, szükség van pozitív visszacsatolásokra” – fejtette ki. Ez lehet akár az, hogy az egyének érzékelik, hogy erőfeszítéseik ténylegesen hozzájárulnak a problémák enyhítéséhez. Ennek hiánya viszont a lelkesedés lankadásához vezethet.

Megyeri Jonatán: Hogyan lesz egy szekuláris zsidó család fiából ortodox rabbi?

A Neshama TV „50 perc” című műsorában Megyeri Jonatán rabbi mesélt gyökereiről, útkereséséről és vallásossá válásáról.

Idegenellenesség: mítoszok és valóság

A beszélgetés jelentős része az idegenellenességről szólt, amely különösen a 2015-ös menekültválság óta kapott hangsúlyos szerepet Európában. A professzor elmagyarázta, hogy az idegenellenesség mértéke és természete országonként jelentősen eltérhet. Egyes országok, mint például Magyarország, mind a migránsokkal, mind a menekültekkel szemben elutasítóak, míg más országokban, például Svédországban, az emberek inkább a menekültekkel szolidárisak, miközben a migrációt gazdasági érdekből is támogatják.

Egy érdekes példát hozott fel Hollandiából, ahol egy rotterdami mecset építése váltott ki vitát. A helyiek többsége nem vallási vagy etnikai okokból ellenezte a mecsetet, hanem azért, mert úgy érezték, hogy a bevándorlóknak figyelembe kellene venniük az ő kulturális és történeti gyökereiket. Ez az érvelés jól tükrözi az európai nemzetállamok kulturális homogenitásra való törekvését.

“A tűzszünet aligha lesz hosszú életű” – Seres Attila és Nemes Dániel Gázáról

A Neshama TV „50 perc” című műsorának legutóbbi adásában Nemes Dániel kiberbiztonsági szakértő és Seres Attila újságíró beszélgettek a gázai tűzszünetről.

Nacionalizmus: összehasonlító elemzések

A nacionalizmus európai és amerikai formáiról szólva Örkény professzor rámutatott a nemzetépítés eltérő modelljeire. „Míg Amerikában a nemzet a bevándorlók sokszínű közösségéből alakult ki, addig Európában a nemzetállamok inkább az etnikai homogenitásra épültek” – fejtette ki. Ez utóbbi modell gyakran vezetett a kisebbségek, köztük a zsidóság kirekesztéséhez, amelynek tragikus következményeire a professzor példaként említette Lengyelország történetét.

A nacionalizmus és modernitás viszonyában érdekes jelenségre hívta fel a figyelmet: Nyugat-Európában a nacionalista mozgalmak ma inkább támogatják Izraelt és a modernitás értékeit, míg a progresszív ideológiát képviselők gyakran kritikusabbak Izraellel szemben. „Ez az ellentmondás sokszor a média által felnagyított kisebbségi csoportok viselkedéséből fakad, és kevésbé tükrözi a társadalom többségi véleményét” – magyarázta.

Bóka: Ha elveszítjük zsidó közösségeinket, elveszítjük európai identitásunkat is

Bóka János európai uniós ügyekért felelős magyar miniszterrel készített interjút a The Jerusalem Post.

Antiszemitizmus és társadalmi attitűdök Magyarországon

A beszélgetés utolsó szakaszában Dr. Örkény Antal a Csepeli Györggyel és más kutatókkal közösen végzett antiszemitizmus-kutatás eredményeiről beszélt. A kutatás újdonsága, hogy nemcsak az antiszemita, hanem a filoszemita attitűdöket is vizsgálja, illetve az ezek közötti árnyalt különbségekre is rávilágít.

A kutatás szerint a magyar társadalom többsége pozitívan viszonyul Izraelhez, ugyanakkor a diaszpóra zsidóságával kapcsolatos vélemények megosztottak. 

Az „inkonzisztens” csoport különösen érdekes: ők egyszerre mutatnak pozitív és negatív attitűdöket, ami egyfajta zavarodottságot tükröz. 

A professzor úgy véli, hogy a háborúk és krízisek, például a 2023-as októberi terrortámadás hatása, tovább fokozhatja ezt az elbizonytalanodást.

Európai Zsidó Szövetség: antiszemitizmus-vészhelyzet van Európában

Magyar delegáció is képviseltette magát az Európai Zsidó Szövetség (EJA) éves találkozóján Auschwitzban.

Az auschwitzi láger parancsnokának unokája hadat üzent az antiszemitizmusnak

A stuttgarti lelkipásztor hatodikos korában szembesült először azzal, hogy ki is volt a nagyapja.