Négy arab ország vezetőjét látja vendégül Szaúd-Arábia egy február 20-én tartandó csúcstalálkozón, amelyen Donald Trump elnök Gáza amerikai átvételére vonatkozó javaslatát vitatják meg – közölte pénteken egy, az előkészületekről tudomással bíró forrás, akit az AFP hírügynökség idéz.
Egyiptom, Jordánia, Katar és az Egyesült Arab Emírségek vezetői vesznek részt azon a gázaiak áttelepítéséről szóló csúcstalálkozón, amelyre az Arab Liga egy héttel későbbi, ugyanerről a kérdésről szóló kairói találkozóját megelőzően kerülhet sor – mondta a forrás.
Egy másik forrás névtelenséget kérve azt mondta, hogy Mahmúd Abbász palesztin elnök is részt vesz a találkozón.
Donald Trump amerikai elnök óriási felháborodást váltott ki azzal a javaslatával, hogy az Egyesült Államok „vegye át” a Gázai övezetet, és költöztesse ki az ott élő másfél millió palesztint a háború sújtotta területről, Egyiptomot vagy Jordániát említve lehetséges célállomásként.
Trump a javaslatot Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök washingtoni látogatása során tette.
Az arab országok szinte mind egységfrontba tömörültek, felháborodva a palesztinok tömeges kitelepítésének ötletén, ami nem meglepő, hiszen a majd’ 500 napja tartó gázai terrorellenes háború óta nem voltak hajlandók menekülteket befogadni vagy komolyabban vehető anyagi támogatást biztosítani az övezet civil lakossága számára.
Az arab országok felhívták a figyelmet arra, hogy palesztinok számára minden erőszakos kitelepítés a „Nakba”, vagyis a katasztrófa emlékét idézi fel, amikor őseiket tömegesen hagyták el az újonnan alakult Izraelt annak 1948-as megalakulása idején.
Trump azonban felvetette annak lehetőségét, hogy megszakítja a régóta szövetséges Jordánia és Egyiptom segélyeit, ha azok elutasítják a tervét.
Jordánia már több mint kétmillió palesztin menekült otthona
Nem meglepő Jordánia palesztinok befogadásával kapcsolatos ellenállása, az ország 11 milliós lakosságának ugyanis több mint fele palesztin származású, mely így is veszélyt jelent a kisebbségi hasemita királyság uralkodására.
Egyiptom ugyan saját javaslatot terjesztett elő a Gázai övezet újjáépítésére olyan keretek között, amely lehetővé tenné, hogy a palesztinok a területen maradhassanak, azonban jelentős anyagi kötelezettséget nem vállal.
Az egyetlen terv
Marco Rubio külügyminiszter csütörtökön azt mondta, hogy az Egyesült Államok szívesen meghallgatná az arab kormányok új javaslatait a Gázai övezetre vonatkozóan, de „jelenleg az egyetlen terv – ami nem tetszik nekik – az a Trump-terv”.
Januárban Rubio elődje, Antony Blinken felvázolt egy útitervet a háború utáni Gázára vonatkozóan, és figyelmeztetett, hogy ennek feltétele, hogy Izrael elfogadja a palesztin államhoz vezető utat — amit az izraeli kormány határozottan ellenez.
A regionális államok, köztük Szaúd-Arábia is többször felszólított egy Izrael mellett létező palesztin állam létrehozására.
A Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott meglepetésszerű telefonbeszélgetése után Donald Trump azt mondta, hogy „valószínűleg Szaúd-Arábiában fognak először találkozni” az Ukrajnában folyó háború lezárására tett kísérlet első képéseként.