18 életfogytiglant töltő terrorista is van a 183 szabadonengedett palesztin közt

183 palesztin foglyot, köztük másfél tucat, terrorizmusért életfogytiglani büntetését töltő személyt engedett Izrael szombaton, amiért a folyamatban lévő gázai tűzszüneti megállapodás részeként három túszt engedett el a Hamász palesztin terrorszervezet.

A szabadon bocsátottak között volt 111 palesztin, akiket az IDF a háború során a Gázai övezetben ejtett foglyul, míg a fennmaradó 72 foglyot a Hamász brutális inváziója és 2023. október 7-i mészárlása előtt tartóztatták le.

Az utóbbi csoportból 42-en Ciszjordániából, 3-an Kelet-Jeruzsálemből és 27-en a Gázai övezetből származnak a Palesztin Hatóság fogvatartottak ügyeivel foglalkozó bizottsága szerint.

A Ciszjordániába szabadulók nem sokkal azután indultak el az Ofer börtönből, hogy a gázai izraeli túszokat szabadon engedték.

A volt foglyokat palesztin zászlókat lengető, ujjongó tömeg fogadta, amikor busszal érkeztek egy ramallahi közösségi központba.

Egy másik csoportot izraeli börtönőrök kísértek Gázába, miután elhagyták a Negevben lévő Keziot börtönt.

A terroristák közül a leghírhedtebbek a 49 éves Iyad Abu Shkeidem Hebronból, aki a Hamász Izz ad-Din al-Kasszam Brigádok vezetője volt.

Abu Shkeidem 18 életfogytiglani börtönbüntetést kapott a 2004-es beersebai öngyilkos merénylet kitervelésében játszott szerepéért, amelyben 16 izraeli meghalt és több mint 100 másik megsebesült.

Szintén kiszabadult Hatem al-Jayousi, egy 52 éves tulkaremi lakos, aki az Al-Aksza Mártírjainak Brigádjait alapította.

A 2003-ban letartóztatott al-Jayousi hatszoros életfogytiglani börtönbüntetését töltötte a második intifáda idején hat izraeli meggyilkolásáért.

  • A 47 éves Shadi Barghoutit 2004-ben tartóztatták le, és 27 év börtönre ítélték az izraeliek elleni terrortámadásokban való részvételéért. Ő a fia Fakhri Barghoutinak, egy elítélt terroristának, aki a 2011-es Gilad Shalit fogolycsere során szabadult.
  • A 61 éves Jamal Taweel magas rangú Hamász-tisztviselőt szintén szabadon engedték. Taweel korábban Al-Bireh polgármestere volt, és a Hamász ciszjordániai újjáélesztésében játszott kulcsszerepéről ismert. A 2021-es letartóztatásakor kiadott közleményében az IDF azt írta, hogy Taweel „aktívan részt vett a zavargások szervezésében, az erőszakra való felbujtásban és a Hamász ramallahi központjának újjáalakításában”.

A Palesztin Vörös Félhold orvosi szolgálata szerint a Ciszjordániában szabadon engedett 42 ember közül hatan rossz egészségi állapotban voltak, és kórházakba szállították őket. Néhány fogoly rossz bánásmódra panaszkodott – jelentette a Reuters.

  • A Jeruzsálembe tér vissza két kiszabadult fogoly, Isszam és Mohammad Attoun, a Mááriv akkori jelentése szerint azért tartóztatták le, mert köveket és Molotov-koktélokat dobáltak egy kombinált közbiztonsági létesítményre a Sur Baher negyedben.

A két fiatal terrorista még a börtönben találkozott szüleikkel, akiket a szabadulás előtt rendőri kihallgatásra hívtak be. A harmadik jeruzsálemi foglyot, az 58 éves Ahmad al-Jaafari-t kitoloncolásra ítélték. Összesen hét foglyot toloncolnak ki, valószínűleg vezetői potenciáljuk vagy fegyverek és robbanóanyagok építésében való technikai jártasságuk miatt.

Az IDF később, szombaton közölte, hogy a csapatok Ciszjordániában fokozottan van jelen, hogy megakadályozzák a felvonulásokat és a szabadon bocsátott palesztin foglyok ünneplését. Az elmúlt napokban az IDF és a Sin Bet felhívta a szabadon bocsátott foglyok családjait, és óva intette őket az ünnepléstől – közölte a hadsereg.

Borzasztó állapotban tért vissza a szombaton kiszabadult három túsz

Kiszabadulásukkor szembesültek a családjaikat ért tragédiákkal.