A rendszerek költséghatékonysága kulcsfontosságú elem a hosszú távú védelem szempontjából, tekintve, hogy magukat a támadó drónokat is gyakran nagyon alacsony költséggel állítják elő.
A bejelentés
A védelmi minisztérium szerdán bejelentette, hogy befejezte huszonkettő (!), a dróntámadások megakadályozására szolgáló technológia tesztelését. A rendszerek kilenc izraeli védelmi vállalathoz kapcsolódnak, amelyek párhuzamosan dolgoznak a probléma megoldásán.
A sikerek ellenére egyetlen védelmi tisztviselő sem erősítette meg, hogy az új rendszerek mikor lesznek teljesen megbízhatóak és széles körben működőképesek.
Jiszráel Katz védelmi miniszter annyit mondott, hogy „rövid időn belül”.
A tesztekről nyilvánosságra hozott képeken egy nagy hatótávolságú nehéz géppuskás légvédelmi ágyút látszott, amely hasonlít a Vulcan légvédelmi rendszerre, amelyet az IDF évtizedekig, egészen az 1980-as évekig használt – írja a The Jerusalem Post.
A fontos szempont, hogy a rendszernek olcsó lehet a gyártása, ami a források szerint kulcsfontosságú elem a hosszú távú védelem szempontjából, tekintve, hogy
magukat a támadó drónokat is gyakran nagyon alacsony költséggel állítják elő.
A minisztérium közleménye a kinetikus elfogásról és a támadó drónok elleni elfogódrónok alkalmazásáról egyaránt említést tett.
Az eseményről készült videó itt tekinthető meg:
Korábbi próbálkozások
A védelmi minisztérium 2024 októberében bejelentette, hogy tartott egy rendezvényt, amelyen megpróbálták felgyorsítani a drónok elleni védekezésre szolgáló új rendszerek hadrendbe állítását.
Bár a minisztériumi nyilatkozat nagyon optimista volt az új megoldásokkal kapcsolatban, a védelmi intézményt már hónapok óta kemény kritikák érik, amiért túl lassan halad és túl bürokratikusan kezeli a drónok jelentette fenyegetést.
Néhány jelenlegi és korábbi védelmi tisztviselő azt mondta, hogy az IDF túlságosan hozzászokott a drága, fejlettnek tűnő fegyverekhez, és nehezen alkalmazkodik az alacsony technológiai színvonalú, retrográd megoldások alkalmazásához az olyan alacsony technológiai színvonalú fenyegetésekkel szemben, mint amilyenek az Izrael által tapasztalt egyszerű és olcsó, de halálos drónok.
A védelmi minisztérium nyilatkozata
A minisztérium közleménye szerint „Ez az úttörő esemény különböző megoldásokat mutatott be a védelmi miniszter által néhány héttel korábban kezdeményezett gyorsított versenyfolyamat részeként, amelynek célja az innovatív elfogási megoldások gyors fejlesztése a változó biztonsági helyzetre reagálva”.
„A kísérletre egy dél-izraeli tesztpályán került sor, nyolc izraeli iparági szereplő részvételével, a nagyvállalatoktól (Elbit Systems, Rafael és Israel Aerospace Industries) kezdve a startup cégekig, amelyek az UAV-k elfogására vonatkozó technológiai megoldásokat mutattak be” – tette hozzá a közlemény.
„Azok a megoldások, amelyek a demonstrációs fázisban megfelelnek a küszöbkövetelményeknek, továbblépnek a gyorsított fejlesztés és az operatív tesztelés felé” – közölte a minisztérium.
A szerdán kiadott közlemény rendkívül hasonlónak tűnt a 2024. októberi nyilatkozathoz, bár a források szerint az elmúlt hónapokban jelentős előrelépések történtek.
Továbbá a minisztérium megjegyezte: „A kísérleti eredmények elemzése után a védelmi minisztérium több technológiát fog kiválasztani, amelyek gyorsított fejlesztési és gyártási folyamatba lépnek. Ennek célja, hogy hónapokon belül új műveleti képességeket telepítsenek. A kísérleten részt vettek a védelmi iparágak vezérigazgatói, valamint az IDF és a védelmi minisztérium magas rangú tisztviselői”.
A minisztérium azt is megjegyezte, hogy 20 amerikai drónelhárítási szakértő is jelen volt, hogy szemtanúja legyen az eseménynek.