Ukrajna reméli, hogy a Knesszetben elfogadják azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi Izrael számára, hogy a Libanonban lefoglalt orosz gyártmányú fegyvereket átadja Ukrajnának – olvasható Ukrajna izraeli nagykövetségének keddi, a közösségi médiában közzétett közleményében.
Jevgen Kornyijcsuk ukrán nagykövet vendégül látta Sharren Haskel izraeli külügyminiszter-helyettest, amelynek során Kornyijcsuk köszönetet mondott Haskelnek a törvényjavaslat előterjesztéséért, és „reményét fejezte ki annak elfogadására” – olvasható a közleményben.
Ha a törvényjavaslat átmenne, az az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos izraeli politika éles változását jelezné, amely során Jeruzsálem eddig nagyrészt semleges álláspontot képviselt, és a Moszkva és Jeruzsálem közötti diplomáciai kapcsolatok valószínűleg erősen megromlanának – írja a The Jerusalem Post.
Izraeli tisztviselők kijelentették, hogy a fegyverek Izraelből Ukrajnába történő átadása egy magánkezdeményezésre benyújtott törvényjavaslat volt, amelyet Haskel tavaly novemberben, külügyminiszter-helyettesi kinevezése előtt javasolt még, és nem minősül a kormány hivatalos politikaváltásnak – írja a Kan izraeli közszolgálati műsorszolgáltató.
Kornyijcsuk és Haskel „közös kihívásokról” is tárgyaltak, köztük az Irán és Oroszország közötti katonai együttműködésről, amely „fenyegetést jelent mind Ukrajna, mind Izrael nemzetbiztonságára” – folytatódik a közlemény, hozzátéve, hogy Kornyijcsuk hangsúlyozta, hogy e fenyegetés sikeres elhárítása „mindkét nemzet közös érdeke”.
A szóban forgó fegyvereket Izrael novemberben foglalta le az IDF dél-libanoni hadművelete során.
A megtalált fegyverek között voltak olyan modern Kornet páncéltörő irányított rakéták (ATGM), amelyeket még 2020-ban gyártottak, és amelyeket a Wall Street Journal novemberi cikke által idézett szíriai biztonsági tisztviselők és egy arab tisztségviselő szerint a szíriai orosz raktárakból küldtek Dél-Libanonba.
Izraeli aggodalmak
Bár izraeli tisztviselők tudták, hogy a Hezbollah terroristái valószínűleg rendelkeznek néhány orosz gyártmányú fegyverrel, a WSJ szerint széles körben úgy vélték, hogy ezek kevésbé kifinomult, régebbi fegyverek.
Az, hogy a Hezbollah terroristái újabb, fejlettebb fegyverekkel rendelkeztek, valószínűleg részben hozzájárult ahhoz, hogy képesek voltak visszavágni az izraeli légicsapások ellen, amelyek megtizedelték a terrorszervezet vezetését – folytatta a WSJ cikke.
Ezek a felfedezések az amerikai lap beszámolója szerint tovább erősítették az izraeli félelmeket, hogy Oroszország elmélyítette a kapcsolatait a Hezbollah terroristáival, annak ellenére, hogy Moszkva azt állítja, hogy nem foglal állást az Izrael és Irán csatlósai közötti konfliktusban.
A WSJ-nek nyilatkozó IDF őrnagy szerint az Izrael dél-libanoni hadműveleteinek első napjaiban lefoglalt fegyverek mintegy 60-70 százaléka orosz eredetű volt.