Az új tűzszüneti megállapodás értelmében a Hamász terroristái 33 izraeli túszt engednek szabadon, cserébe akár 1904 palesztin fogolyért cserébe, akik közül sokakat terrorizmussal és gyilkossággal vádolnak az izraeli hatóságok.
Kilencven palesztin fogoly szabadon bocsátásával három izraeli túszért cserébe kezdetét vette a Hamász és Izrael közötti 42 napos megállapodás. Bár a szabadon bocsátandók egy része „csak” előzetes letartóztatásban van, vannak olyanok is, akik halálos terrortámadásokért és gyilkosságokért többszörös életfogytiglani büntetésüket töltik – írja a The Jewish Chronicle.
A gyilkosok
Zakaria Zubeidi, akit 2019-ben vettek őrizetbe a júdea-szamáriai Bejt El közelében elkövetett lövöldözésekben játszott szerepe miatt, rajta van a szabadon bocsátandók listáján. A 49 éves Zubeidiről úgy vélik, hogy számos terrortámadásban vett részt, köztük a Bejt She’an-i robbantásban, amely hat ember halálát okozta a Likud párt irodájában 2002-ben, a 2000-2005 közötti második intifáda csúcspontján.
Zubeidi 2021-ben öt palesztin Iszlám Dzsihád-terroristával együtt megszökött a Gilboa börtönből, de napokkal később újra őrizetbe vették. Szeptemberben egy izraeli dróncsapás megölte Zubeidi fiát, Mohammadot, akit az izraeli hadsereg „jelentős terroristának” nevezett, és azt mondta, hogy részt vett az izraeli csapatok megtámadásában.
Szintén szabadlábra helyezik Mahmud Abu Wardát, aki életfogytiglani börtönbüntetését tölti több terrortámadás megtervezéséért és végrehajtásáért, köztük 1996-ban 45 izraeli meggyilkolásáért két jeruzsálemi buszos merényletben.
Szabadulhatnak Wissam Abbasi, Mohammad Odeh és Wael Qassim, az úgynevezett Silwan-osztag tagjai is, akiket 2002-ben börtönbe zártak a második intifáda idején Jeruzsálem zsúfolt polgári negyedében több mint 30 izraeli halálát okozó robbantásos merényletsorozattal kapcsolatban. A három férfi életfogytiglani börtönbüntetést kapott gyilkosságért és egy sor más bűncselekményért – közölte az izraeli igazságügyi minisztérium.
Az izraeli média arról is beszámolt, hogy a csere részeként szabadon engedik Khalida Jarrart, a baloldali Népi Front Palesztina Felszabadításáért egyik vezetőjét. A 62 éves Jarrart 2006-ban választották be a szervezet vezetőségébe, és azóta is választott képviselőként tevékenykedik, de az elmúlt évtized nagy részét izraeli börtönökben és börtönökben töltötte, annak ellenére, hogy nem ítélték el a Népi Front katonai tevékenységében való közvetlen részvételért.
Életfogytiglan helyett szabadulás
Míg Izrael nem hajlandó szabadon engedni Marwan Barghoutit, az Al-Aksza Mártírjainak Brigádjai egykori parancsnokát, akit a 2002-es júdea-szamáriai Védelmi Pajzs hadművelet során vettek őrizetbe, abba beleegyezett, hogy szabadon engedjék segítőjét, Ahmed Barghoutit, aki egykor a Fatah magas rangú katonai tisztségviselőjeként szolgált.
Utóbbi Barghoutit életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték Izraelben a Tel-Avivban és Jeruzsálemben elkövetett terrortámadásokban való részvételért, amelyekben hat ember, köztük egy rendőr meghalt.
A fogvatartottak ügyeivel foglalkozó palesztin bizottság és a Palesztin Foglyok Társasága szerint jelenleg 10 400 palesztin van izraeli börtönökben, bár ez a szám nem frissült a Gázában az elmúlt 15 hónapban letartóztatottak számával.