A Palesztin Hatóság készen áll a Gázai övezet kormányzására a Hamásszal kötött izraeli tűzszüneti megállapodás nyomán – közölte pénteken Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság vezetőjének hivatala.
„A palesztin kormány Abbász elnök utasításai alapján befejezte az összes előkészületet, hogy átvegye a teljes irányítást a Gázai övezetben”, beleértve a kitelepített gázaiak visszatérését, az alapvető szolgáltatások biztosítását, az átkelők kezelését és a háború sújtotta övezet újjáépítését – idézte Abbászt a Daily Sabah című török lap.
Izrael 2005-ben a kivonulás részeként teljesen kivonult a Gázai övezetből, mintegy 8 000 zsidó lakost és az összes katonai állást evakuálta.
A Hamász 2007 júniusában ragadta magához a hatalmat az övezetben azzal, hogy egyhetes polgárháborúban kiszorította a PFSZ-t.
2023. október 7. óta Izrael folyamatos háborút folytat a Gázai övezetben, miután a Hamász a zsidó állam történetének legbrutálisabb támadását hajtotta végre, mintegy 1200 embert meggyilkolva és további 251-et elrabolva az enklávéba.
Az október 7-én ejtett mintegy 94 túsz ma is fogságban van, bár nem tudni, hányan vannak még életben.
A vasárnap reggel életbe lépő tűzszünet értelmében a 42 napra szóló tűzszüneti megállapodás első szakaszában 33 elrabolt túsz várhatóan heti csoportokban tér vissza, cserébe Izrael 1904 palesztin terroristát ad enged vissza Gázába.
Bár nem világos, hogy a háború az első és a második szakasz után folytatódik-e – ha egyátaláb tűzszünet eljut odáig -, a Gázai övezetben már hónapok óta tárgyalnak a „másnapról” diplomáciai körökben.
Kedden Antony Blinken amerikai külügyminiszter azzal vádolta Izraelt, hogy szisztematikusan aláássa a Palesztin Hatóságot, amelynek szerinte Júdea és Szamaria mellett az egységes Gázai övezetet is irányítania kellene, miután Izrael befejezi a Hamász terroristái elleni háborút.
A háború „másnapjára” vonatkozó terveit a washingtoni Atlanti Tanácsban ismertetve a holnap leköszönő Biden-kormányzat vezető diplomatája megismételte, hogy a Palesztin Hatóságnak és nemzetközi partnereinek „ideiglenes közigazgatást kell működtetniük, amely felelős a Gázai övezet kulcsfontosságú civil ágazataiért, mint például a banki, vízügyi, energetikai, egészségügyi, valamint az Izraellel való polgári koordinációért”.
Decemberben Benjamin Netanjahu miniszterelnök a Knesszet külügyi és védelmi bizottságában tartott viharos vita során kijelentette, hogy a Palesztin Hatóságnak semmiképpen sem engedik meg, hogy egy Hamász utáni világban a Gázai övezetet irányítsa.
„Oslo volt minden bűnök eredete. A Hamász és a Palesztin Hatóság között csak annyi a különbség, hogy a Hamász itt és most akar elpusztítani minket, a Palesztin Hatóság pedig fokozatosan akarja ezt megtenni”
– mondta a miniszterelnök.
„Együttműködünk a Palesztin Hatósággal a Hamász ellen, amikor ez az ő és a mi érdekeinket szolgálja, de csak egy bizonyos határig. Néhány hónappal ezelőtt úgy döntöttünk, hogy nem akarjuk, hogy összeomoljanak, nehogy a Hamász felemelkedjen Júdeában és Szamáriában is”
– tette hozzá az izraeli miniszterelnök.