Gideon Száár izraeli külügyminiszter csütörtökön gratulált Joseph Aoun libanoni hadseregparancsnoknak az elnökké választásához, miután a politikailag instabil arab államban több mint két éve nem töltötte be az elnöki széket.
„Gratulálok Libanonban az új elnök megválasztásához, egy hosszan tartó politikai válságot követően. Remélem, hogy ez a választás hozzájárul a stabilitáshoz, Libanon és népe jobb jövőjéhez, valamint a jószomszédi kapcsolatokhoz”
– írta Száár az X-en.
Joseph Aoun az ötödik olyan libanoni hadseregparancsnok, akit a parlament elnökké választott.
Aoun már civil ruhába öltözve érkezett a parlamentbe csütörtökön, hogy katonai tisztségéről lemondva letegye esküjét.
Aoun a nemzethez intézett beszédében azt mondta, hogy egy „új korszak” kezdődik Libanonban, és ígéretet tett arra, hogy segít felrázni az országot a gazdasági és politikai bajokból. Azt ígérte, hogy az országban kizárólagos ellenőrzést fog gyakorolni a fegyveres erők felett, ezzel egyértelműen utalva az Irán által támogatott Hezbollah terrorszervezet esetleges lefegyverzésére.
Ami a zsidó államot illeti, azt mondta: „A libanoni állam – ismétlem, a libanoni állam – meg fog szabadulni az izraeli megszállástól.
Az elnökségem alatt szó lesz a védelmi stratégiánk megvitatásáról, hogy a libanoni állam megszabadulhasson az izraeli megszállástól, és megtorolhassa annak agresszióját”.
Joseph Aoun az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia által támogatott jelölt volt. A libanoni síita Hezbollah milícia korábban egy másik jelölt mögé állt be, aki végül szerdán kiszállt a versenyből.
Lisa Johnson, az Egyesült Államok libanoni nagykövete csütörtökön azt mondta, hogy „nagyon örül” Aoun elnökké választásának.
Johnson más külföldi követekkel együtt részt vett azon a parlamenti ülésen, amelyen Aount megválasztották. Franciaország, amely szintén szorgalmazta megválasztását, azt mondta, hogy elnöki tevékenysége új lehetőségeket nyit az ország számára.
A francia külügyminisztérium felszólította Libanont, hogy most olyan kormányt nevezzen ki, amely képes reformokat végrehajtani a gazdasági fellendülés, a stabilitás, a biztonság és a szuverenitás érdekében.
Közben Irán, amelynek úgynevezett „ellenállási tengelye” Libanonban és Szíriában súlyos csapásokat szenvedett az Izrael elleni háború és az Aszad-rezsim összeomlása miatt a szunnita dzsihadisták felkelése miatt, szintén gratulált „testvéri Libanonunknak”.
„Sok sikert kívánunk Őexcellenciájának küldetéséhez, és várjuk a közös munkát az Iráni Iszlám Köztársaság és Libanon közötti kapcsolatok megerősítése érdekében” – tweetelte arabul Irán bejrúti nagykövetsége.
Az elnöki vákuum
Az előző államfő, Michel Aun mandátuma 2022 októberében járt le, és az államfői feladatköröket ideiglenesen a miniszterelnök vette át.
A Libanon vallási csoportjai közötti hatalommegosztási megállapodás értelmében az ország parlamentje szavaz az elnök személyéről, akinek maronita kereszténynek kell lennie. Az alkotmány azt is előírja, hogy a miniszterelnöknek szunnita, a parlament elnökének pedig síita muszlim vallásúnak kell lennie.
Michel Aun távozása után a parlament tizenhárom alkalommal próbálkozott az elnökválasztással.
Libanonban már korábban is előfordult, hogy politikai és eljárásrendi okokból hosszú időn keresztül nem tudtak új államfőt választani. A leghosszabb ideig, csaknem két és fél évig, 2014 májusa és 2016 októbere között maradt üres az elnöki szék.
Libanonban az államfő jelölheti ki vagy mozdíthatja el a miniszterelnököt, illetve a kormány tagjait. Az immár hatodik éve súlyos gazdasági és pénzügyi válsággal küszködő országban jelenleg hatalmon levő ügyvivő kormány csak csökkentett hatáskörrel működik, mert tagjait nem megválasztott államfő nevezte ki.
A 60 éves Joseph Aunt 2017 márciusában nevezték ki a fegyveres erők élére, mandátuma 2024 januárjában járt volna le, de két alkalommal is meghosszabbították az Izrael és a Hezbollah közötti konfliktus miatt.