Újabb vandál támadás ért egy holokauszt-emlékművet Lengyelországban.
A legutóbbi incidens során gyűlölködő üzenetet firkáltak a varsói Umschlagplatz emlékművére, amely annak a 300 000 zsidónak állít emléket, akiket 1943-ban a varsói gettóból a treblinkai megsemmisítő táborba deportáltak. A gyűlölködő üzenet így szólt:
„Varsó 1943 = Gáza 2025”.
A gázai háború kezdete óta Lengyelországban több holokauszt-emlékművet is többször megrongáltak. Nemrég a varsói gettófelkelés hőseinek emlékére állított központi emlékművet is meggyalázták.
A lengyel hatóságok egyik esetben sem fogták el a tetteseket.
Izrael lengyelországi nagykövete, Dr. Yacov Livne az X-en (korábban Twitter) írt az incidensről.
„Szégyenletes vandalizmus a Treblinkába deportált 300 000 (!) zsidó emlékművénél Varsóban. Lengyelországnak különleges felelőssége van a zsidó és holokauszt helyszínek védelmében; vonják felelősségre a vandálokat” – írta Livne, aki sürgette a lengyel hatóságokat, hogy találják meg és büntessék meg a felelősöket.
Egy másik botrány a holokauszt-megemlékezés körül
Amint arról lapunk is beszámolt, a The Institute for the Study of Global Antisemitism and Policy (ISGAP) bejelentette, hogy lemondja a vezető akadémikusokból álló lengyelországi holokauszt-emlékmisszióját, amelyet Auschwitz felszabadításának 80. évfordulója alkalmából szerveztek volna.
Az ISGAP közölte, hogy döntése válaszul született arra, hogy a lengyel kormány a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) botrányos elfogatóparancsára hivatkozva azzal fenyegetőzött, hogy letartóztatja Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, ha részt vesz a koncentrációs táborban tartott megemlékezésen.
Amint arról lapunk is beszámolt, Władysław Bartoszewski lengyel külügyminiszter-helyettes a hónap elején azt mondta, hogy az ország „köteles tiszteletben tartani a Nemzetközi Büntetőbíróság rendelkezéseit”, jelezve, hogy letartóztatásra kerülne sor, ha Netanjahu lengyel területre lépne.
„Az, hogy egy lengyel kormánytisztviselő a zsidó állam vezetőjének letartóztatásával fenyegetőzik Auschwitzban, a zsidó nép és az emberiség legnagyobb tragédiájának szimbólumában, meggyalázza ennek az ünnepélyes megemlékezésnek a szentségét” – mondta Dr. Charles Asher Small, az ISGAP ügyvezető igazgatója.
„Ez a lépés politikavezérelt és provokatív, és sérti a soá során meggyilkolt hatmillió zsidó emlékét. Ez a döntés veszélyes üzenetet küld egy olyan időszakban, amikor az antiszemitizmus világszerte növekszik”
– tette hozzá.
Az ISGAP-nál a holokauszt-emlékmissziót az auschwitzi áldozatok tiszteletére, a holokauszt-oktatás elősegítésére és a növekvő globális antiszemitizmussal szembeni fellépésre irányuló kezdeményezésnek szánták.
Az ISGAP felszólította Lengyelországot, hogy vonja vissza az izraeli miniszterelnökkel szembeni fenyegetéseit, és erősítse meg elkötelezettségét a holokausztra való emlékezés és az oktatás mellett, mint az antiszemitizmus elleni küzdelem alapvető eszközei mellett.
Várhatóan Joáv Kisch oktatási miniszter képviseli majd Izraelt a január 27-i, a holokauszt nemzetközi emléknapján tartandó megemlékezésen, amelyen a tervek szerint számos vezető és államfő, köztük Károly brit király is részt vesz.