A palesztinok beperlik a világ egyik legnagyobb olajcégét

Az Izrael és a Hamász közötti háborúban érintett palesztinok jogi lépéseket kezdeményeztek a BP brit olajipari óriáscég ellen, azt állítva, hogy az Izraelnek történő nyersolajszállításban való részvétele „elősegíti az emberi jogok megsértését”.

A felperesek jogi felszólítást nyújtottak be, amelyben azzal vádolják a vállalatot, hogy megsértette a nemzetközi emberi jogi törvényeket és saját vállalati politikáját – jelenti a Guardian.

A vita középpontjában a BP által üzemeltetett Baku-Tbiliszi-Ceyhan kőolajvezeték áll, amely Azerbajdzsánból Grúzián és Törökországon keresztül szállít kőolajat Izraelbe. A jelentések szerint ez a vezeték biztosítja Izrael nyersolajának 28 százalékát, ami kritikus fontosságú a katonai műveletekhez.

Az állítás szerint a csővezetékből finomított olajat repülőgépek, tankok és buldózerek üzemanyagaként használják.

„Izrael nagymértékben támaszkodik a nyersolajra és a finomított kőolajimportra a vadászrepülőgépek, tankok és más katonai járművek és műveletek  flottáinak működtetéséhez, valamint a buldózerek üzemeltetéséhez, amelyek érintettek a palesztin házak és olajfaligetek felszámolásában, hogy helyet csináljanak a törvénytelen izraeli településeknek”

– állítja a közlemény.

„A finomítókból származó üzemanyag egy része közvetlenül a fegyveres erőkhöz kerül, míg a nagy része a jelek szerint rendes benzinkutakra kerül, ahol a katonai személyzet kormányzati szerződés alapján tankolhatja járműveit”.

A palesztinok a brit bíróság elé akarják vinni az ügyüket.

A jogi kereset szerint a BP tevékenységei sértik az ENSZ üzleti és emberi jogi irányelveinek elveit, amelyek előírják a vállalatok számára, hogy ne járuljanak hozzá az emberi jogok megsértéséhez.

A BP-t állítólagos háborús és emberiesség elleni bűncselekményekben való bűnrészességgel is vádolják, felhívva a figyelmet az ENSZ-bizottság azon állításaira, amelyek szerint Izrael háborús bűncselekményeket követett el a gázai konfliktus során.

A fő felperesek között vannak olyan palesztinok, akik a háború során személyes veszteségeket szenvedtek el, köztük egy brit állampolgár, aki 16 családtagját vesztette el a légicsapásokban. Mások humanitárius körülményekkel, lakóhelyük elhagyásával és az alapvető orvosi ellátáshoz való hozzáférés hiányával küzdenek.

A percsoport hangsúlyozta a felperesek által elszenvedett fizikai és pszichológiai károkat, és azt remélik, hogy az ügy precedenst teremt a konfliktusövezetekben a vállalatok elszámoltathatósága tekintetében.

A BP nem adott nyilvános választ a keresetekre, és egyelőre nem válaszolt a média megkeresésekre.

Mélyponton a török-izraeli kapcsolatok: ütközőállam lehet Szíriából?

Szíria mindig is mindkét ország érdeklődésére számot tartó téma volt, és Bassár el-Aszad elnök bukásával még aktuálisabbá vált.