Netanjahu a Knesszetben: Némi előrelépés történt a túszalku-tárgyalásokon

Az izraeli parlament, a Knesszet plenáris ülésén szólalt fel Benjamin Netanjahu kormányfőaki óvatos optimizmusának adott hangot a Hamásszal való túszalku esélyeit illetően.

„Óvatosan jelentem önöknek, hogy van némi előrelépés” – fogalmazott Netanjahu, aki elmondta:

„A Hamász azt remélte, hogy a Hezbollah és Irán a segítségére siet, de ők nyalogatják a sebeiket; és maga a Hamász is egyre több csapást kap. Tehát van előrelépés. Nem tudom, mennyi időbe telik, de teszünk erőfeszítéseket”

– mondta.

Napokkal a hanuka ünnepe előtt Netanjahu elmondta, hogy az ünnepi öröm nem lehet teljes, „amíg az összes túszt haza nem hozzuk”.

„Folytatni fogjuk a cselekvést minden módon, szünet nélkül, amíg mindenkit haza nem hozunk az ellenséges területről”

– ígérte.

Izrael és a Hamász terrorszervezet között a lehetséges gázai túszszabadításról és tűzszüneti megállapodásról kialakult ellentétek csökkentek izraeli és palesztin tisztviselők hétfői nyilatkozatai szerint, bár a döntő nézeteltérések még nem oldódtak meg, mivel a harcok továbbra is folynak a háború sújtotta enklávéban.

Szakértők úgy vélik, hogy a Hamász által október 7-én elrabolt 251 túsz közül 96-an még mindig Gázában vannak, köztük legalább 34, nagy valószínűséggel már halott.

A Hamász a november végi egyhetes tűzszünet során 105 civilt engedett szabadon, négy túszt pedig már korábban is elengedett. Nyolc túszt élve mentettek ki az izraeli haderő csapatai, és 38 túsz holttestét már megtalálták, köztük azon hármét, akiket az izraeli hadsereg tévedésből megölt, amikor azok megpróbáltak elmenekülni fogvatartóik elől.

Netanjahu beszédét a tágabb régióra terelve azt mondta, hogy Izrael katonai bravúrjai „megváltoztatják a Közel-Kelet arculatát”.

„Sikereink és győzelmeink sorozata hatalmas elismerést vált ki a térségünkben és az egész világon”

– mondta, hozzátéve, hogy

még Izrael ellenségei is elismerik az ország eredményeinek nagyságrendjét.

„Látják azt a hatalmas pusztítást, amelyet a Hamász és a Hezbollah saját kezükkel okoztak maguknak” – mondta Netanjahu, aki az izraeli ellenzék felé is megfogalmazott kritikát:

„Ha Izrael a háborút a gázai rafahi bevonulás és a Gáza és Egyiptom határán húzódó Philadelphi-folyosó ellenőrzésének átvétele, valamint a Hezbollah elleni fellépés előtt állította volna le, ahogy azt az ellenzékből sokan szorgalmazták, az Irán és a gonosz tengelye győzelmét jelentette volna, és senkit sem szabadítottunk volna fel”.

Izrael előtt további kihívások állnak, figyelmeztetett. „Nem vesszük le szemünket Iránról, amely azzal fenyeget, hogy elpusztít minket, és eltökéltek vagyunk abban, hogy megakadályozzuk, hogy Irán atomfegyverekhez és más fegyverekhez jusson, amelyek veszélyeztethetik városainkat és hazánkat”.

Jemenre térve Netanjahu azt mondta, hogy Izrael közelmúltbeli csapásai a hútik ellen „nem az elsők és nem is az utolsók. Jelentős terrorista eszközöket semmisítettünk meg, amelyeket ellenünk használtak”.

Netanjahu azt is mondta, hogy lehetséges a béke körét Izrael kiterjeszteni, és azt állította, hogy azoknak, akik szerint az arab országokkal való béke a palesztinokkal való békétől függ, „fogalmuk sincs, miről beszélnek”.

„Négy történelmi békemegállapodást hoztunk létre az Ábrahám-egyezménnyel. És most azt mondom, hogy további megállapodások lesznek” – mondta.

„Nem mondom, hogy a palesztin kérdés nem nehezíti meg a dolgunkat, de van változás” – mondta. „És ha önök azt gondolják, hogy arab szomszédaink nem látják a valóságot, amelyet önök közül legalábbis néhányan megpróbálnak tagadni, akkor tévednek”.

Izrael sikere a folyamatban lévő háborúban „lehetőséget teremt a béke körének kitágítására” – állította. „A mérsékelt arab országok pedig Izraelben regionális hatalmat és lehetséges szövetségest látnak, amely biztosítja biztonságukat, az egész régió stabilitását és jólétét. És ezt a lehetőséget teljes mértékben ki akarom használni, amerikai barátainkkal együtt” — olvasható a Times of Israel jelentésében.

Jó hír: Szaúd-Arábia és Izrael békét köthet, ha véget ér a gázai háború

Az izraeli vezetés szerint akár a palesztin állam létrehozása nélkül is megvalósulhat a két ország közötti normalizáció.