Gideon Száár izraeli külügyminiszter hétfőn antiszemitának nevezte Simon Harris ír miniszterelnököt egy nappal azután, hogy Jeruzsálem bejelentette nagykövetségének bezárását Dublin ellenséges álláspontja miatt.
„Tegnap este Írország miniszterelnöke, Simon Harris, az antiszemita azt mondta egy interjúban: „Írország nem Izrael-ellenes, de Írország kategorikusan ellenzi a gyermekek éheztetését, és kategorikusan ellenzi a civilek meggyilkolását” – mondta az újságíróknak az izraeli külügyminiszter.
„Izrael éhezteti a gyerekeket? Amikor zsidó gyerekek éhen haltak a holokausztban, az ön országa legfeljebb semleges volt a náci Németország elleni háborúban.
Winston Churchill a háború alatt az V-napon Európában elmondott beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy Írország szerelmi viszonyt folytatott a náci Németországgal” – mondta Jeruzsálem vezető diplomatája.
„És az izraeli katonákat háborús bűnösöknek nevezi? Ön a zsidó államot vádolja, amelyet minden fronton támadnak?” – tette hozzá Száár, kiemelve az IDF erőfeszítéseit, hogy humanitárius segítséget nyújtsanak Gázának.
Mint ismert, vasárnap Izrael elrendelte a dublini nagykövetség bezárását. Dana Erlich követet már májusban visszahívták Jeruzsálembe, miután Dublin egyike lett annak a három európai nemzetnek, amely elismerte „Palesztinát”.
A diplomáciai képviselet bezárását azután jelentették be, hogy az ír kormány jóváhagyta azt a javaslatot, hogy a hágai Nemzetközi Bíróságon beavatkozzon Dél-Afrika oldalán az Izrael elleni indított, a zsidó államot népirtással vádoló ügybe.
Micheál Martin, Írország miniszterelnök-helyettese, védelmi és külügyminiszter elismerte, hogy Dublin azzal, hogy be akart avatkozni az ügybe, lényegében azt kérte az ENSZ legfelsőbb bíróságától, hogy bővítse ki a népirtásról szóló egyezmény keretébe tartozó „népirtás” definíciójának értelmezését.
Október 29-én Harris felszólította az Európai Uniót, hogy „vizsgálja felül kereskedelmi kapcsolatait” a zsidó állammal, miután az ír vezető által „szégyenletesnek” nevezett Knesszet szavazott egy törvényről, amely betiltja az UNRWA tevékenységét az országban.
A nagykövetség bezárásának bejelentésekor Száár Írország „antiszemita akcióira és retorikájára” hivatkozott.
Harris később egy X-ről írt bejegyzésében elítélte a „mélyen sajnálatos” lépést, mondván, visszautasítja azt az állítást, hogy Dublin Izrael-ellenes. „Írország a béke, az emberi jogok és a nemzetközi jogpárti” – állította.
Mint arról lapunk is beszámolt, Írország évek óta bírálja Izraelt és annak politikáját Júdeában, Szamáriában és Gázában, de ez a retorika felerősödött, mióta Jeruzsálem hadjáratot indított a Hamász vezette 2023. október 7-i mészárlásra válaszul.