A tűzszünet részeként sem engedné szabadon Izrael a főterroristát

Izrael ellenzi Marwan Barghouti terroristavezér szabadon bocsátását egy fogolycsere-fegyverszüneti megállapodás részeként – jelentette az Al-Akhbar arab nyelvű híroldal.

A jelentés szerint az elutasítás miatt csökkentek a tárgyalások áttöréséhez fűzött remények, így az Al-Alkhbarnak nyilatkozó egyiptomi tisztviselő szerint az elutasítás késleltetheti az egyezség létrejöttét. A tisztviselő azonban hozzátette, hogy „Izraelnek vannak listái alternatív palesztin foglyokról, köztük olyanokról, akiket nemrég tartóztattak le”.

„Izrael azt kérte, hogy a szabadon bocsátottak közül néhányat a palesztin területeken kívülre küldjenek”

, amit a tárgyalófelek elfogadhatnak.

Az Asharq Al-Awsatnak nyilatkozó, az ügyet jól ismerő források szerint a megállapodás legfontosabb állomásai a 6-8 hétig tartó tűzszünet kihirdetésén alapulnak. A tűzszünet először két hétre kezdődhet, majd egy hónappal meghosszabbítható. Ez idő alatt a Hamász és a többi terrorcsoport legalább 20 izraeli túszt enged szabadon, köztük négy-öt kettős állampolgárt, elsősorban amerikaiakat.

Cserébe Izrael szabadon engedi az elítélt terroristákat, köztük legalább 100-at, akiket meghosszabbított börtönbüntetésre ítéltek, majd Izrael fokozatosan legalább 400 teherautóra növeli a Gázába beengedett humanitárius segélyeket, beleértve a kórházak, pékségek és vízállomások üzemanyagát.

A jelentés azt is közölte, hogy ezt követően megkezdődnek a tárgyalások a második szakaszról, és a katonai állományú túszokról is tárgyalni fognak, cserébe elítélt terroristákért. Ezt követően a tárgyalások a halott túszok holttesteire fognak összpontosítani, és Izrael átadja az október 7-i mészárlás után letartóztatott terroristák listáját.

A 65 éves Marwan Barghouti rendkívül népszerű a palesztinok körében, minden más vezetőnél magasabb népszerűséggel szerepel a felmérésekben. A Palesztin Politikai és Közvélemény-kutató Központ júniusi felmérésében a megkérdezettek 29%-a őt látná szívesen az aggastyán Mahmúd Abbász helyén.

Barghouti aöt életfogytiglani börtönbüntetését tölti, miután 2004-ben elítélték négy izraeli és egy görögkeleti szerzetes meggyilkolásáért a két évvel korábbi második intifáda, vagyis palesztin felkelés idején.

Az ügyészek szerint ő irányította azt a lövöldözést, amelyben 2001 júniusában megölték Germanosz atyát, és egy másik civil is életét vesztette. Bűnösnek találták továbbá egy Tel-Avivban található tenger gyümölcsei étterem elleni kora reggeli támadás kitervelésében is, amelyben 2002 márciusában három civil halt meg.

Barghouti nem volt hajlandó elismerni az izraeli bíróság tekintélyét, és a tárgyaláson nem is védekezett.

A Fatah vezetőjének szabadon bocsátását követeli a Hamász

Fontos szerepet szánhatnak a terroristának.