Egy amerikai székhelyű jótékonysági szervezet, a World Central Kitchen több tucat palesztint bocsátott el, akik a Gázai övezetben dolgoztak a szervezetnek – közölte három dolgozó a Reuters hírügynökséggel, miután Izrael szerint legalább 62 alkalmazottnak terrorcsoportokhoz fűződő kapcsolatai voltak.
A WCK a személyzetnek küldött üzenetében megerősítette, hogy „változtatásokat eszközölt”, miután Izrael vizsgálatot követelt a gázai felvételi gyakorlatával kapcsolatban.
„Ezt nem szabad úgy értelmezni, hogy a WCK azt a következtetést vonja le, hogy az érintettek kapcsolatban állnak bármilyen terrorszervezettel”
– írta a WCK, hozzátéve, hogy Izrael nem osztotta meg bizonyítékait velük, és »nem tudjuk, mi alapján döntött Izrael úgy, hogy megjelölte ezeket a személyeket«.
A WCK szerint a lépést „csapatunk és műveleteink védelme érdekében” tették. A WCK szóvivője megerősítette, hogy 62 embert bocsátottak el.
Egy izraeli biztonsági tisztviselő a Reutersnek elmondta, hogy Izrael vizsgálatot követelt a Hamász vezette déli, 2023. október 7-i mészárlással esetlegesen összefüggésbe hozható alkalmazottakkal szemben, miután azt mondta, hogy a WCK egyik Ahed Azmi Qdeihként azonosított alkalmazottja részt vett a támadásban.
Qdeih november 30-án halt meg egy izraeli légicsapásban Gázában. A WCK akkor megerősítette a légicsapást, és közölte, hogy nincs tudomása a tavalyi brutális támadásban részt vevő alkalmazottról.
A tisztviselő elmondta, hogy egy izraeli biztonsági vizsgálat megállapította, hogy a WCK 62 alkalmazottja „közvetlen kapcsolatban állt” terrorcsoportokkal.
„Következésképpen magas rangú izraeli tisztviselők követelték, hogy a WCK szüntesse meg ezeknek a munkavállalóknak a munkaviszonyát”
– mondta.
A WCK munkatársai elleni izraeli vádak hasonlóak az ENSZ fő palesztin segélyszervezetének, az UNRWA-nak dolgozó munkatársai elleni vádakhoz. Augusztusban az ENSZ közölte, hogy az UNRWA kilenc munkatársa részt vehetett az október 7-i mészárlásban, és őket elbocsátották.
Izrael akkor azt állította, hogy az ENSZ-ügynökség gázai munkatársainak 10 százaléka kapcsolatban áll terrorista csoportokkal.
A WCK két dolgozója, akik biztonsági okokból névtelenségük megőrzése mellett nyilatkoztak, elmondták, hogy arról tájékoztatták őket, hogy a felmondás az izraeli értékelésén alapul, és „biztonsági okokból” történt, ami általában a palesztin terrorcsoportokkal való kapcsolatokra utaló kifejezés.
„Azt mondták nekem és másoknak, hogy Izrael biztonsági okokból utasított el minket. Ez egy vicc” – mondta egy munkás a Reutersnek, aki kérte, hogy ne nevezzék meg, mert fél az izraeli megtorlástól.