Emmanuel Macron francia elnök és Mohammed bin Szalman szaúdi koronaherceg júniusban konferenciát rendeznek egy palesztin állam létrehozásáról – jelentette be Macron kedden.
„Az elkövetkező hónapokban közösen megsokszorozzuk és egyesítjük diplomáciai erőfeszítéseinket, hogy mindenkit erre az útra tereljünk”
– mondta a szaúd-arábiai látogatásán tett megjegyzéseiben.
Arra a kérdésre, hogy Franciaország el fogja-e ismerni a palesztin államot, a francia elnök azt mondta, hogy „a megfelelő pillanatban” és akkor fogja ezt megtenni, „amikor ez kölcsönös elismerés hoz mozgásba”.
„Számos más partnert és szövetségest is be akarunk vonni, európai és nem európaiakat egyaránt, akik készek arra, hogy ebbe az irányba mozduljanak, de Franciaországra várnak”
– tette hozzá.
Írország, Spanyolország és Norvégia májusban elismerte „Palesztina államot”, noha ilyen ország nem létezik.
Macron beszélt egy további, egyidejűleg megvalósítandó célról is, hogy „Izrael javára elismerési mozgalmat indítson el”, amely „válaszokat adhat Izrael biztonsága szempontjából, és meggyőzheti az embereket arról, hogy a kétállami megoldás olyan megoldás, amely Izrael számára is releváns”.
Szaúd-Arábia és Izrael az Ábrahám-megállapodást követően állt legközelebb a normalizációs megállapodáshoz. A folyamatot azonban a Hamász 2023. október 7-i támadása kisiklatta.
Novemberben Szaúd-Arábia megismételte álláspontját, miszerint a királyság nem fogja hivatalossá tenni a kapcsolatokat Izraellel a palesztin államhoz vezető út nélkül. A szaúdi külügyminiszter, Faisal bin Farhan Al Saud herceg ekkor azzal vádolta Izraelt, hogy népirtást követ el Gázában.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök többször is határozottan fellépett egy palesztin állam egyoldalú elismerésének kilátásba helyezése ellen.
A Jeruzsálemi Külügyi Központ által végzett felmérés szerint az izraeli lakosság 64%-a ellenzi egy palesztin állam létrehozását, még a Szaúd-Arábiával való normalizációs folyamat részeként is — hívja fel a figyelmet a Jewish News Syndicate.