Szaúd-Arábiában fokozatosan változik a közvélemény az Izraellel való normalizáció lehetőségével kapcsolatban – derül ki a Jewish People Policy Institute (JPPI) Diane és Guilford Glazer Alapítvány információs és tanácsadó központjának szakértői által végzett friss elemzésből. A tanulmány fejlett mesterséges intelligencia-eszközök segítségével több száz, a szaúdi angol nyelvű sajtóban az elmúlt évben megjelent véleménycikket és rovatot vizsgált meg. Ezek a cikkek olyan jelentős szaúdi médiumokban jelentek meg, mint az Asharq Al-Awsat, az Arab News, a Saudi Gazette.
A tanulmány több ezer sajtócikket használt fel, amelyekből a vélemény- és kommentárcikkeket a LexisNexis adatbázis funkcióinak felhasználásával, valamint mesterséges intelligenciaeszközök segítségével szűrték ki.
A kutatók ezután fejlett mesterséges intelligencia-eszközöket alkalmaztak a következő kérdések elemzésére:
Milyen hangnemben kerül megemlítésre Izrael a cikkben? Milyen mértékben említik a normalizáció témáját? És ha említésre kerül, milyen a normalizációhoz való hozzáállás?
A kutatás kimutatta, hogy a vizsgált médiamegjelenések túlnyomó többsége negatív vagy erősen negatív hangvételű Izraellel szemben, és szinte egyetlen olyan cikk sincs, amely pozitív színben tünteti fel Izraelt.
Az Izraellel való normalizációval kapcsolatos szaúdi hozzáállást elemezve azonban más kép tárult fel.
A normalizáció témáját említő véleményrovatokban és cikkekben a számítógépes elemzés azt találta, hogy összességében az Izrael és Szaúd-Arábia közötti normalizációs folyamatra meglehetősen semleges és kiegyensúlyozott módon hivatkoztak.
Ez a normalizációval kapcsolatos álláspont nyilvánvaló volt az Izraellel szembeni, általában igen negatív hangvétel ellenére.
A normalizáció gondolatával szembeni kiegyensúlyozott hangnem egy olyan országban, mint Szaúd-Arábia, ahol a média a monarchia fennhatósága alatt működik, arra engedte következtetni a kutatókat, hogy ez a semleges megközelítés valószínűleg a szaúdi vezetés utasítását tükrözi.
Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg már régóta azon dolgozik, hogy meggyőzze a Szaúd-Arábián belüli ellenzéki csoportokat, hogy támogassák az Izraellel való kapcsolatok hivatalossá tételének gondolatát, miközben egyidejűleg fenntartja azt a képét, mint aki nem adta fel „a palesztin ügyet” — vélekedik a The Jerusalem Post.